Zadbaj o odpowiednie oświetlenie wnętrza!

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenie we wnętrzu ma ogromny wpływ nie tylko na jego wygląd, ale także na nasze samopoczucie. Jest ono ważnym aspektem przy aranżowaniu wnętrza, gdyż jego odpowiedni dobór może zmienić kolorystykę wnętrza i efektywność wypoczynku. Mocniejsze oświetlenie stosujemy w miejscach, gdzie pracujemy. Natomiast lżejsze natężenie światła sprzyja relaksacji. Obok aspektu funkcjonalnego pełni także funkcję dekoracyjną. Każde pomieszczenie w domu ma inne zadanie. Dlatego projektując oświetlenie należy je zróżnicować.

Najważniejszą rolę spełnia oświetlenie podstawowe, czyli lampy sufitowe, które powinny trafić do każdego pomieszczenia. Żyrandole usadowione na odpowiedniej wysokości równorzędnie doświetlą całą przestrzeń. Do oświetlenia podstawowego zalicza się również  plafony i oświetlenie wbudowane w sufit podwieszany. Warto podkreślić, że w bardzo dużych pomieszczeniach powinno powiesić się dwa żyrandole.

Poza oświetleniem górnym warto postawić na inne źródła światła. Im więcej oświetlenia, tym więcej mamy możliwości na doświetlenie pomieszczenia. Do wyboru jest światło miejscowe i dekoracyjne.

Światłem miejscowym doświetlamy miejsca, gdzie gotujemy albo czytamy. Wybieramy takie lampy, które można skierować na dana strefę.

Oświetlenie dekoracyjne wpływa na nastrój danego pomieszczenia i podkreśla jego walory. Stosując takie oświetlenie możemy eksponować obrazy, meble czy rośliny.

Zamontowanie oświetlenia bocznego pomoże nieco ukryć mankamenty pomieszczenia. Jeśli na ścianie bocznej zamontujemy kinkiety imitujące światło pionowe, zabieg ten pozwoli optycznie podwyższyć wnętrze. Kinkiety ze strumieniem poziomym optycznie je poszerzą. Przy pomieszczeniu długim i wąskim należy mocniej oświetlić krótkie ściany, takie rozwiązanie poprawi proporcje pomieszczenia. Światłem bocznym możemy również zaakcentować ulubione obrazy czy rzeźby. Obecnie na rynku znajdziemy szeroką gamę opraw oświetleniowych, które mogą uświetnić nie jedno wnętrze.

Ważną rolę we wnętrzu odgrywają także lampy stojące. Wieczorem w salonie dają wytchnienie przed trudami dnia codziennego. W sypialni natomiast mogą pełnić funkcje dekoracyjną. Lampy są niezastąpione w pokoju dziecka, w biurze czy w kąciku do czytania.

Decydując się na rozmieszczenie, rodzaj źródła światła czy jego natężenie powinno się brać pod uwagę nasze preferencje. Preferencje te zmieniają się w zależności od pory dnia. Praktycznym rozwiązaniem w oświetleniu np. pokoju dziecka czy sypialni będą ściemniacze. Mechanizm ten pozwala na dobrowolne sterowanie natężeniem światła. Miejcie na względzie, że tego typu rozwiązania pozytywnie wpływają na żywotność światła, a to z kolei przekłada się na mniejszy pobór energii elektrycznej.

Wszystkiego niesztampowego:)

Opublikowany w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *