Podłogi też robią wrażenie… wybór odpowiedniego kleju versus stare przysłowie stolarzy „klej trzyma kiedy go nima”.

Zachęcam do kontynuacji przygody związanej z  poznawaniem tajników montażu podłóg, a dokładnie wyborem odpowiedniego kleju. Uf…dzisiaj niezwykle praktyczny artykuł.

Ale czemu przywołałam stare przysłowie stolarzy? Zawarta jest w nim istotna myśl! Kleju nie należy nanosić zbyt grubą warstwą, a połączenie będzie najmocniejsze wówczas, kiedy naniesiona zostanie tylko cienka powłoka klejąca.

Każdy z nas ceni drewno, gdyż jest to szlachetny i naturalny materiał o różnorodnym zastosowaniu. Dlatego też nieustającym zainteresowaniem technologów obróbki drewna i producentów są…kleje do drewna. Dzisiaj mamy do czynienia z całym wachlarzem tych produktów pozwalających na osiągnięcie bardzo różnych rezultatów. Poniżej udostępniam Wam wiedzę o klejach. Dzięki niej  mam nadzieję, że „nauka nie pójdzie w las” i będziecie przygotowani do tego, jak wybrać właściwy klej do drewna. No to zaczynamy…bo temat podłóg jest naprawdę pokaźny…”Im dalej w las, ty więcej drzew”. Dzisiaj przypasowały mi przysłowia o lesie i drzewach :).

Kleje dyspersyjne (wodne). Stosowane do małych klepek o maksymalnej długości 400 mm. Są elastyczne, zawierają wodę. Wady: zawarta w nich woda może sprawiać problemy podczas układania pracujących gatunków drewna, np. buku. Niebezpieczeństwo odkształcania klepek jest większe w przypadku klejów proszkowych, ponieważ przez pomyłkę można dodać nieco więcej wody, niż zaleca producent. W czasie pracy należy uważać, by nie pobrudzić zewnętrznej powierzchni parkietu, zwłaszcza dębowego, ponieważ klej zasadowy może spowodować szare przebarwienia.

Kleje rozpuszczalnikowe z żywicami syntetycznymi. Są mniej elastyczne i wytrzymałe niż kleje dyspersyjne. Szybko wysychają. Są niewrażliwe na warunki klimatyczne panujące w pomieszczeniu. Wady: po zakończeniu utwardzania tworzą bardzo twardą, ale mało elastyczną spoinę.

Kleje jednoskładnikowe poliuretanowe. Są bardzo elastyczne i wolniej się starzeją niż kleje rozpuszczalnikowe. Wady: elastyczna spoina nie utrudnia pracy drewna, a to powoduje szybsze odkształcanie drewna nawet przy małych zmianach wilgotności, zwłaszcza wtedy, gdy drewniane elementy łączone są na styk, np. w lamparkiecie.

Kleje dwuskładnikowe poliuretanowe. Są bardziej elastyczne i wytrzymałe niż kleje rozpuszczalnikowe. Poza tym wolniej się starzeją. Wady: konieczność wymieszania dwóch składników kleju wiąże się z niebezpieczeństwem pomylenia proporcji i otrzymania kleju o gorszych właściwościach. Po wymieszaniu można go używać tylko przez godzinę lub dwie.

Kleje dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe. Mają wszystkie zalety dwuskładnikowych klejów poliuretanowych, a oprócz tego wykazują bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Wadą  kleju jest to, że po wymieszaniu można go używać tylko przez krótki czas, godzinę lub dwie. Jego utwardzanie uzależnione jest od temperatury otoczenia, dlatego można go stosować tylko wtedy, gdy temperatura podkładu i powietrza nie jest niższa niż 10°C i wyższa niż 30°C.

Na zakończenie, zgodnie z obietnicą zawartą we wcześniejszym artykule o podłogach, zdradzam Wam…sekret dobrego klejenia:

Aby klej trzymał mocno i na długie lata, musi być nakładany na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Każde podłoże przed klejeniem musi być oczyszczone i odtłuszczone. Jeśli klej nie jest przeznaczony do podłoży chłonnych, a takiemu podłożu musimy stawić czoła, to należy je najpierw zagruntować odpowiednim środkiem, zalecanym przez producenta danego kleju. Aktualnie wielu producentów oferuje komplet środków potrzebnych do prawidłowego zamontowania drewna. I to jest pocieszające :).

Niedługo przygotuję dla Was artykuły o rodzajach wykończenia powierzchni drewnianych. Mam nadzieję, że jesteście zainteresowani lakierowaniem, olejowaniem, woskowaniem i malowaniem podłóg. Każdy z Was wybierze co innego, co będzie rzutować na charakter wnętrza. I bardzo dobrze, bo każdy jest inny i każda aranżacja jest inna. Kontynuując leśne przysłowia, chce się rzec.. „Jeden do Sasa, drugi do Lasa”. Pełna różnorodność i przestrzeń dla wyobraźni! 🙂

Wszystkiego niesztampowego 🙂

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *