Jak urządzić kącik do czytania

Mamy dobrą okazję, żeby przeczytać książki, na które nie mieliśmy wcześniej czasu, zagrać w planszówki czy obejrzeć ulubione filmy. Inspirowana słowami Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”,  zebrałam garść podpowiedzi, jak urządzić kącik czytelniczy, żeby jakościowo najbliższe dni spędzić w domu i który stanie się także Twoją osobistą strefą relaksu.

Gdzie w domu czy mieszkaniu urządzić kącik do czytania?

Możesz go urządzić w salonie, sypialni, na antresoli, we wnęce czy innej części mieszkania. Najlepiej jeśli uda Ci się stworzyć taki zakątek w pobliżu okna. Istotne jest, aby znajdował się w miejscu, w którym zapewnisz sobie prywatność i ciszę. To będzie Twoja wymarzona strefa relaksu.

Aby spełniał swoją rolę, warto zadbać o odpowiednie zagospodarowanie tej przestrzeni. Jeśli przestrzeń na to pozwala można go oddzielić od reszty pomieszczenia na przykład parawanem wyodrębniając swój azyl.

♥ Podstawowym meblem w kąciku do czytania, jest miejsce do siedzenia. Idealny będzie fotel.

By podobał się Tobie wizualnie i był wygodny, wcale nie musi być dużym wydatkiem. Można go nabyć na starociach i odrestaurować tapicerkę. Jeśli kupujesz nowy, warto się „przymierzyć”, ponieważ docelowo spędzisz w nim sporo czasu. Dobrą decyzją będzie kupno fotela, który ma możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia i podnóżka. Wtedy można czytać w pozycji siedzącej, jak i półleżącej.

 ♥ Podnóżek, pufa

Traktując czytanie jako czynność odprężającą warto zadbać o wygodę nóg. Nie jest niezbędny, ale bardzo komfortowy. Oprócz tego, że możesz na nim oprzeć nogi, ten mebel można również wykorzystać do postawienia filiżanki czy odłożenia książki. Pamiętasz, kiedyś pufy były bardzo modne. W każdym bądź razie w moim domu były obecne. Ja wykorzystałam swoją dając jej szansę na drugą młodość.

♥ Stolik

W kąciku czytelniczym przyda się mały stolik, na którym postawisz lampkę do czytania, filiżankę, odłożysz okulary czy lekturę.

♥ Oświetlenie

Światło dzienne jest nie bez znaczenia dla komfortu czytania. Jednakże czytamy przecież, kiedy za oknem jest już ciemno. Mając do wyboru oświetlenie sztuczne, ważne jest żeby ustawić je tak, aby równomiernie padało na karty książki nie rzucając cienia i przy którym nie będą się męczyły oczy.

♥ Dodatki i dekoracje

Niezależnie od stylu i miejsca, w którym urządzimy kącik do czytania, warto pamiętać o wygodnych i dekoracyjnych poduszkach oraz pledu, czy kocu, który może się przydać w chłodne wieczory. Nastrojowy klimat stworzą też świece zapachowe. Odpowiednio dobrane i funkcjonalne dodatki klimatycznie uzupełnia wystrój wnętrza. Warto, aby kącik do czytania został utrzymany w jednolitych barwach, to z pewnością pozwoli lepiej skupić się na książce.

 

Życzę Tobie i Twoim najbliższym zdrowia, spokoju i wielu wartościowych chwil.

Wszystkiego Niesztampowego 🙂

 

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *