Kącik do pracy, czyli jak urządzić domowe biuro

Coraz więcej zawodów i profesji pozwala na wykonywanie pracy zawodowej w domu. Niektórym o domowym biurze marzyło się od dawna. I tak w ostatnich tygodniach te marzenia, co niektórym mogły się ziścić. Temat pracy zdalnej nabrał szczególnej wagi w obliczu pandemii,  kiedy wielu pracodawców zdecydowało się na wysłanie pracowników do swoich domów.

Praca biurowa w domu wymaga wygodnego stanowiska z komputerem oraz biurkiem. Potrzeba do tego odpowiedniego miejsca, które będzie sprzyjać motywacji i koncentracji. Dodatkowo pomoże oddzielić obowiązki zawodowe od domowych. Psychologowie podkreślają, że mentalnej higienie sprzyja oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.

JAK URZĄDZIĆ DOMOWE BIURO?

Na początek musimy wybrać miejsce, w którym chcemy urządzić domowe biuro. Jeśli dysponujemy wolnym pokojem to oczywiście najlepiej wykorzystać go na gabinet. Ale zazwyczaj jest tak, że wszystkie pomieszczenia w domu są zajęte. Spokojnie… możemy skorzystać z sypialni, salonu, kuchni, a nawet z przedpokoju, gdy wymaga tego sytuacja, a przestrzeń pozwala na wygospodarowanie tych kilku metrów. Ważne jest, aby podczas pracy mieć trochę ciszy i spokoju.

Kącik do pracy możemy zaaranżować na wiele sposobów. Niewielkie biurko, regał na dokumenty, lampa i wygodny fotel mogą niebanalnie  wyglądać we wnętrzu. Ważne jest aby wpisał się w estetykę wnętrza oraz po prostu nam się podobał.

 

Aby spełniał swoją rolę, warto zadbać o odpowiednie zagospodarowanie tej przestrzeni.

Warto tu zadbać o odpowiednie wyposażenie – ergonomiczne biurko i krzesło. Nie zapominajmy też o właściwym oświetleniu i ulokowaniu biurka. Najlepiej ustawić je odpowiednio do naturalnego źródła światła. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to najlepiej ustawić je bokiem do okna, tak aby piszący nie zasłaniał sobie światła.

▪ Biurko

Wybierając biurko kierujemy się jego wyglądem i wielkością. Gdy kącik urządzamy w innym pomieszczeniu, zabierając część jego przestrzeni, lepiej zdecydować się na mniejszy model biurka lub zamontowanie jedynie blatu. Istotne jest, aby było odpowiednio duże, wysokie oraz przede wszystkim stabilne. Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji.

▪ Krzesło

Do biurka należy dopasować wygodne, ergonomiczne krzesło, które odciąży nasz kręgosłup, podczas długich godzin pracy. Na komfort pracy duży wpływ ma krzesło, które powinno zapewniać wygodna pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażone w: regulację wysokości siedziska tj. 40-50 cm od podłogi, regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia, podłokietniki, płytę siedziska wyprofilowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

▪ Oświetlenie

Nie zapominajmy też o właściwym oświetleniu biurka. Najlepiej ustawić je odpowiednio do naturalnego źródła światła. Jeżeli jest taka możliwość biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem.

Kolejny elementem jest lampa stołowa, która oświetlać będzie bezpośrednio biurko podczas wykonywania pracy wieczorem, ale także w ciągu dnia, gdy zabraknie światła słonecznego.  Jest nie tylko niezwykle użyteczna, ale i może służyć jako element dekoracyjny.

▪ Przestrzeń nad biurkiem

Stylowym dodatkiem będzie regał na dokumenty, książki czy materiały związane z pracą jaką wykonujemy. Efektownie wyglądają modele z otwartymi półkami, które można dowolnie wypełnić.

W kąciku do pracy nie powinno zabraknąć także elementów dekoracyjnych, które sprawią, że z przyjemnością będziemy zasiadać do pracy. Ściana nad biurkiem nie powinna być pusta, raczej zaaranżowana według własnych potrzeb. Kratka lub tablica korkowa na ścianie, stylowy kalendarz lub planner albo motywacyjne plakaty. Na podłodze albo na biurku zielona roślina, wazon z kwiatami. To sprzyja kreatywności oraz wprowadza przyjemny klimat.

 

A jak u Was wygląda domowe biuro? Jak się w czasie pandemii urządziliście? Czekamy na komentarze.

 

Wszystkiego Niesztampowego 🙂

 

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *