Jasne wskazówki, czyli jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Kiedy przyrządzasz posiłki powinno być bezpiecznie, estetycznie i komfortowo. Dlatego do tak ważnego zadania warto zaplanować oświetlenie w kuchni. Niezależnie od jej aranżacji, czyli materiałów wykończeniowych, mebli i urządzeń AGD obowiązkowe jest ŚWIATŁO, które sprawia, że wnętrze jest dziełem skończonym.

Oświetlenie w kuchni jest jak przyprawa do dania. Po zakończeniu prac kulinarnych staje się ważnym składnikiem receptury na niesztampowy wystrój. Planując oświetlenie w kuchni przede wszystkim należy kierować się zasadami ergonomii. Stąd oświetlenie w kuchni powinno być podporządkowane funkcjom jakie spełnia.

Jeszcze całkiem niedawno często wystarczyła jedna lampa z żarówką o dużej mocy. Dzisiaj zapewniamy sobie jak najwięcej możliwości reżyserowania kuchennych planów świetlnych. Nie rezygnujmy z górnego oświetlenia. Przyda się choćby podczas sprzątania. Sposoby oświetlenia ogólnego w kuchni: żyrandol, plafon, listwa halogenowa z możliwością regulacji kierunku i kąta nachylenia reflektorów, oprawy świecące w dół.

Podczas gotowania, wystarczy doskonale oświetlony blat. Jest kilka sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pierwszy sposób: oświetlenie podszafkowe to najczęściej oprawy na halogeny wpuszczone w wieniec dolny szafek wiszących. Doskonale sprawdzają się w tym miejscu paski i listwy LED. Ich niewielka grubość sprawia, że zmieszczą się w płytkim wyfrezowaniu od spodu szafek. Można je również umieścić w specjalnym profilu aluminiowym z kloszem lub wybrać taśmę LED zatopioną w silikonowym elastycznym wężu. Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego jest wykorzystanie systemu halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami.

Do oświetlenia stołu kuchennego najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Najlepiej zastosować lampę z kloszem. Oprawa ma być ukształtowana w taki sposób, by blask nie oślepiał, lecz padał bezpośrednio na wybrane miejsce.

Oświetlenie funkcjonalne powinno mieć jak najbardziej neutralną barwę ok. 3500 K. Warto o tym pamiętać, ponieważ może się okazać, że potrawa wyda się odpowiednio przyrumieniona dopiero wtedy, gdy w powietrzu będzie unosił się swąd spalenizny ?.

Oświetlenie dekoracyjne. Jest to dodatkowy rodzaj oświetlenia, które jest nieobowiązkowe, ale nadaje przepiękny klimat w kuchni. Gdy gotujesz, wystarczy doskonale oświetlony blat. Za to wieczornej pogawędce w kuchni niezastąpioną nastrojową oprawę zapewnią podświetlone witryny lub ciepłe kinkiety.

Wszystkiego Niesztampowego ?

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *