Jakie są zasady i reguły planowania oświetlenia w kuchni i w łazience?

W poprzednim artykule otrzymaliście sporą dawkę wiedzy na temat aspektów technicznych, żeby zaopatrzyć się we właściwą lampę. Dzisiaj ciąg dalszy tematu, a na warsztat biorę temat dotyczący planowania oświetlenia w dwóch strategicznych pomieszczeniach w domu. Oto zasady i reguły planowania oświetlenia w kuchni i łazience.

 

Oświetlenie w kuchni

Zasady i reguły

Planując oświetlenie w kuchni przede wszystkim kierujemy się zasadami ergonomii. Stąd oświetlenie w kuchni powinno być podporządkowane funkcjom jakie spełnia. Więc podporządkujmy im poszczególne rodzaje oświetlenia:

 • oświetlenie ogólne
 • oświetlenie stref roboczych
 • oraz oświetlenie dekoracyjne.

Jeszcze całkiem niedawno często wystarczyła nam jedna lampa z żarówką o dużej mocy, obecnie zaś należy zapewnić w kuchni nie tylko oświetlenie ogólne, ale również różnych wybranych miejsc czyli stref roboczych, takich jak: blat roboczy, kuchenka czy zlewozmywak oraz stół.

 

Oświetlenie ogólne

Sposoby oświetlenia ogólnego w kuchni:

 • Żyrandol
 • Plafon
 • Listwa halogenowa z możliwością regulacji kierunku i kąta nachylenia reflektorów
 • Oprawy świecące w dół

Jako oświetlenie ogólne sprawdzą się oprawy z kloszem mlecznym, rozpraszającym światło. Dobrze rozmieszczone oprawy na halogeny z odbłyśnikiem, bez klosza, również spełnią swoją funkcję. Co jest ważne, by przynajmniej część lamp oświetlenia ogólnego umieszczona była w linii krawędzi blatu kuchennego. Dzięki temu stojąca przy blacie osoba nie będzie zacieniać sobie miejsca pracy.

 

Oświetlenie stref roboczych

Strefami, które w kuchni wymagają dodatkowego doświetlenia w postaci oświetlenia miejscowego są:

 • Blaty robocze
 • Stół kuchenny

Dodatkowo mogą to być:

 • Zlewozmywak
 • Kuchenka

 Blaty robocze

Jest kilka sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pierwszy sposób: oświetlenie podszafkowe to najczęściej oprawy na halogeny wpuszczone w wieniec dolny szafek wiszących. Doskonale sprawdzają się w tym miejscu paski i listwy LED. Ich niewielka grubość sprawia, że zmieszczą się w płytkim wyfrezowaniu od spodu szafek. Można je również umieścić w specjalnym profilu aluminiowym z kloszem lub wybrać taśmę LED zatopioną w silikonowym elastycznym wężu.

Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego jest wykorzystanie systemu halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami.

Stół kuchenny

Do oświetlenia stołu kuchennego najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Najlepiej zastosować lampę z kloszem, żeby światło nie oślepiało osób siedzących przy stole. W małych kuchniach nad stołem można zawiesić kinkiet. Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to dobrym rozwiązaniem jest obniżenie sufitu nad stołem i oświetlenie go wpustami halogenowymi.

Oświetlenie dekoracyjne

Jest to dodatkowy rodzaj oświetlenia, które jest nieobowiązkowe, ale nadaje przepiękny klimat w kuchni. Jeżeli mamy w kuchni szafki przeszklone, to możemy podświetlić ich zawartość. Można do tego celu wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe.

 

Oświetlenie w łazience

Zasady i reguły

Planując oświetlenie w łazience, podobnie jak w kuchni kierujemy się zasadami ergonomii i funkcjonalności. Dlatego minimalnym zestawem lamp, jaki trzeba przewidzieć, to oprawy dające oświetlenie ogólne łazienki i oprawy oświetlenia miejscowego (zwłaszcza dotyczy to luster). Łazienka coraz częściej jest miejscem nie tylko porannej toalety, mycia zębów, czy pospiesznej kąpieli pod prysznicem…..zaczyna być również przestrzenią relaksu i odprężenia. Dlatego lampy w takim miejscu muszą zapewnić również oświetlenie dekoracyjne, tworzące nastrój.

 

Oświetlenie ogólne

Jako oświetlenie ogólne doskonale sprawdzają się lampy z różnego rodzaju kloszami, które rozpraszają światło emitowane przez żarówki lub świetlówki. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie większej ilości lamp z mniejszą mocą źródeł światła, dzięki czemu nie ma efektu mocnych cieni, które w łazience są niewskazane. Najlepiej unikać opraw dających światło o niewielkim kącie rozsyłu. Jeśli już stosujemy takie oprawy, warto wybrać żarówki z szerokim kątem i rozmieścić oprawy w różnych miejscach sufitu, tak by poszczególne lampy rozjaśniały wzajemnie cienie. Warto zastosować lampy nastropowe z kloszem, które świecą w każdym kierunku, dając przyjemne miękkie światło.

 

Oświetlenie funkcyjne

Przede wszystkim należy pamiętać, że światło przy lustrze musi być podporządkowane funkcji. Funkcją tą jest prawidłowe, równomierne oświetlenie twarzy światłem możliwie wiernie oddającym rzeczywiste barwy. Wszystko po to, by poranna toaleta, makijaż, golenie przebiegały bez utrudnień. Musi być to światło rozproszone, nie rzucające ostrych cieni, świecące z wielu kierunków. Doskonałym przykładem tego, jak powinno wyglądać funkcjonalne oświetlenie lustra jest rozwiązanie stosowane np. w garderobach w teatrach. Wiele opraw z mlecznym kloszem zapewniających rozproszone światło ze wszystkich stron doskonale oświetla twarz, nie tworząc cieni na skórze. Warto jednak pamiętać o tym rozwiązaniu, jako o ideale, do którego warto dążyć.

Dobre rozwiązanie to gotowe lustro z wbudowanym oświetleniem, bardzo często umieszczonym również u dołu tafli, dzięki czemu nawet broda nie rzuca cieni na szyję.

Oświetlenie dekoracyjne

Światło może również odgrywać funkcję kreatora wnętrza. Powiększać je optycznie, rozjaśniać, budować nastrój. Ale żeby tak było, trzeba bardzo dokładnie zaplanować rodzaj oświetlenia. Sprawdzonym sposobem na ciekawe oświetlenie łazienki jest ukrycie źródła światła w suficie podwieszanym, we wnękach, w szafkach oraz w podłodze.

Bezpieczne oświetlenie

Rozmieszczenie osprzętu oraz urządzeń elektrycznych w łazience zależy od wyznaczonych stref ochronnych. Urządzenia elektryczne w zależności od stopnia ich zabezpieczenia przed wilgocią oraz klasy ochronności można montować i używać tylko w określonych strefach.

Bez względu na to jaki rodzaj opraw światła wybierzemy, istotne jest, aby były odporne na wilgoć. Szczególnie narażona na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą jest strefa, w której znajduje się wanna lub prysznic. W tym miejscu należy koniecznie użyć opraw zasilanych bezpiecznym napięciem (12V) i o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody. Natomiast lampy o napięciu sieciowym (230V) mogą znaleźć się na wysokości powyżej 2,25 m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi wanny. Szczelność opraw określa międzynarodowy wskaźnik opisywany skrótem IP – index of protection. Dwie cyfry określające wskaźnik opisują stopień ochrony przez ciałami stałymi (pierwsza cyfra) i stopień ochrony przed wodą (druga cyfra).

Każda z czynności, którą wykonujemy każdego dnia…kąpiel, prysznic, makijaż… wymaga innego rodzaju oświetlenia. Oświetlenie łazienkowe rządzi się swoimi prawami.

Wszystkiego Niesztampowego?

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *