Jak zorganizować przestrzeń w salonie?

 

 

We wrześniu bierzemy pod lupę centrum życia rodzinnego i towarzyskiego czyli salon. Dzisiaj podpowiem jak zorganizować jego przestrzeń i sprawić by był funkcjonalny.

I. ZACZYNAMY OD ORGANIZACJI PRZESTRZENI

1.Odpowiadamy sobie na kilka pytań. Po co? Ponieważ salon to: wizytówka domu, przestrzeń reprezentacyjna, miejsce relaksu i wypoczynku. Ma do spełnienia liczne role.

– Jakie funkcje będzie pełnił salon?

– Wypoczynkową i jadalnianą?

– A może chcemy zmieścić w nim jeszcze aneks kuchenny lub kącik do pracy?

Organizując przestrzeń zaczynamy od określenia powierzchni wszystkich stref, uwzględniając potrzeby domowników.

2. Kolejny krok to dzielenie przestrzeni na strefy. Bierzemy pod uwagę, gdzie znajdują się okna i drzwi, ponieważ ważne jest zachowanie do nich swobodnego dostępu. Strefa wypoczynku ma charakter prestiżowy i np. warto zaplanować ją przy oknie. Taki układ sprzyja relaksowi, pozwala tez dłużej cieszyć się światłem dziennym.

3. Przegrody w postaci ścianek, ekranów zmniejszają optycznie wnętrze. Odrębność stref warto zaznaczyć granicami umownymi, czyli odpowiednio ustawiamy meble czy dywany.

II. O CO CHODZI Z FUNKCJONALNOŚCIĄ W SALONIE ?

1.Planując strefy w salonie, uwzględniamy ścieżki komunikacyjne, które do nich prowadzą. Funkcjonalna, a więc komfortowa szerokość ciągu, to taka by swobodnie poruszać się po wnętrzu. Nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.

2.Koniecznie pozostawiamy wolną przestrzeń przy meblach. Powinna być odpowiedniej wielkości. Wokół stołu z krzesłami to minimum 0,6 m, optymalnie ok. 1 m, między kanapą a stolikiem kawowym 0,5 m. Odległość sofy od telewizora zależy od jego wielkości. Optymalna odległość kanapy od telewizora wynosi trzykrotność przekątnej ekranu. Przykładowo: przy telewizorze o 36 calach zalecana odległość mieści się między 1,36 m a 2,75 m.

III. DOBRA BAZA  CZYLI POSADZKA I ŚCIANY W STREFIE WYPOCZYNKU

1.Do salonu wybieramy posadzkę wytrzymałą i łatwą do utrzymania w czystości. Dużo na ten temat pisałam na blogu w artykule pt. „ Podłogi też robią wrażenie” https://niesztampowewnetrze.pl/podlogi-tez-robia-wrazenie/

2. Co na ściany? Zgodzicie się ze mną, że to je…ściany mamy zawsze przed oczami. Dlatego warto pamiętać, że mają decydujący wpływ na efekt w aranżacji naszej przestrzeni, a zwłaszcza…salonu. To jak wykończymy ściany, jakich użyjemy farb, materiałów czy systemów dekoracyjnych,  będzie miało wpływ na charakter naszego wnętrza,  jak żaden inny jego element. Zapewniam, że Wasze ściany zrobią wrażenie już od progu! Więcej na temat ścian na blogu https://niesztampowewnetrze.pl/sciany-robia-wrazenie/.

IV. MEBLE

1.Jak dobieramy meble wypoczynkowe, aby mieć pewność, że będą pasowały zarówno do metrażu i kształtu pomieszczenia, a zarazem spełniały nasze oczekiwania?

Duże możliwości aranżacyjne i swobodę dopasowania elementów do pomieszczenia oraz upodobań domowników dają meble modułowe. Dają możliwość dowolnej konfiguracji elementów wchodzących w skład zestawu. Możemy dobrać nie tylko wielkość sofy czy narożnika, wybrać wersję prawo lub lewostronną, ale także połączyć kanapę z szezlongiem, otomaną albo dostawianą pufą.  Możemy zmieniać ich ustawienie w zależności od potrzeb i inaczej zestawić meble, gdy np. spodziewamy się gości…a później zestawiamy po staremu, gdy odpoczywamy.

2.Dla efektu oraz poczucia komfortu istotne w salonie są ład i harmonia. W zachowaniu równowagi kompozycyjnej przydaje się także reguła trzech punktów. Polega ona na rozmieszczeniu w różnych miejscach pomieszczenia trzech rzeczy w podobnym kolorze, np. fotela, poduszki i wazonu.

Wszystkiego Niesztampowego ?

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *