Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię!

jak-przygotowac-funkcjonalna-kuchnia

Kuchnia to serce domu. Tu przygotowuje się posiłki dla siebie i dla całej rodziny. Dlatego musi być dobrze zaprojektowana, żeby w prosty sposób korzystać z poszczególnych sprzętów. Projektując kuchnię optymalnie wykorzystaj jej przestrzeń. Trzeba znaleźć równowagę – nadmiernie zabudowana może przytłoczyć.

Funkcjonalność w kuchni!

1. Po pierwsze zrób inwentaryzację pomieszczenia, gdzie znajdzie się kuchnia. Inwentaryzacja to nic innego jak dokonanie pomiarów niezbędnych do zaplanowania szafek kuchennych, przyłączy, kontaktów.
2. Następnie przygotuj kilka wariantów ustawień szafek. W pierwszej kolejności pomyśl o tych meblach, które są niezbędne w kuchni. Układ mebli, w zależności od kształtu pomieszczenia, może być jednorzędowy, dwurzędowy, w kształcie litery “U”, litery “L” lub “G”. Jeśli miejsce na to pozwala, do układów tych możesz dodać wyspę kuchenną.
3. Funkcjonalność kuchni wiąże się z dobrze rozplanowanym trójkątem roboczym. Trójkąt roboczy wyznaczają jego wierzchołki czyli lodówka, zlew i kuchenka. Zacznij od strefy przechowywania, to tutaj przechowuje się żywność, także tą chłodzoną. Kolejną strefą jest strefa zmywania, w której umieścisz zlew, zmywarkę i kosz na śmieci. W strefie obróbki cieplnej ugotujesz, upieczesz i podgrzejesz potrawy.
4. Jeśli w kuchni znajdzie się pralka lub kuchenka do zabudowy, wskazana wysokość dolnych szafek kuchennych to 82cm. Razem z blatem o grubości 28mm szafki dolne będą mieć 85cm wysokości. Głębokość dolnych szafek wynosi pomiędzy 50-55cm, co ma związek z głębokością blatu czyli 60cm.
5. Odległości pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami mieszczą się pomiędzy 50 a 60cm. Dostęp do szafek wiszących powinien być łatwy, dlatego weź pod uwagę swój wzrost. Głębokość szafek wiszących wynosi 30cm.
6. Zlewozmywak jednokomorowy umieszcza się na szafce o szerokości 50cm, półtora komorowy to szafka o szerokości 60cm, natomiast dwukomorowy na szafce 80cm szerokości.
7. Piekarnik, który będzie umieszczony w słupku, jego dolna krawędź powinna znaleźć się na wysokości 80cm.
8. Lodówka do zabudowy – szafka o szerokości i głębokości 60cm. Natomiast lodówka wolnostojąca typu side by side powinna znajdować się w odległości 5cm od ściany z każdej strony.
9. Planując urządzenia kuchenne zaplanuj odpowiednią ilość gniazd elektrycznych.
10. Funkcjonalność kuchni wiąże się także z odpowiednio rozplanowanym oświetleniem oraz z doborem materiałów wykończeniowych.

Wszystkiego niesztampowego:)

Opublikowany w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *