Jak zamaskować nierówny sufit!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Częstym problemem jaki napotkasz podczas remontu mieszkania jest nierówny sufit. Zazwyczaj nierówności te pojawiają się w starych budynkach, chociaż w tych nowych również nie są rzadkością. Jak możesz zamaskować nierówny sufit? Jest na to kilka sposobów.

 

Kiedy planujesz odmalować pomieszczenie, to pamiętaj aby zaczynać właśnie od sufitu. Najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie sufitu na biało lub pastelowe kolory. Najlepiej jeśli na suficie użyjesz jaśniejszej tonacji w porównaniu do koloru ścian. Sufit w tym samym kolorze lub ciemniejszym możesz pomalować tylko wtedy, gdy masz dużą powierzchnię lub pomieszczenie jest bardzo wysokie.

 

1.    Sposób na nierówny sufit – farba strukturalna

 

Farba strukturalna to połączenie tynku i tradycyjnej farby. Nakłada się ją w taki sam sposób jak zwykłą farbę. Natomiast specjalną fakturę otrzymuje się dzięki wypełniaczowi o różnym uziarnieniu. Stosując różne proporcje składników i mieszając kolory możesz uzyskać różne wzory np. wzór betonu, starego drewna czy kamienia naturalnego. To, jaki efekt wypracujesz zależy od zastosowanych narzędzi. Do nakładania farby użyj packi lub wałka, w zależności od gęstości. Natomiast do formowania zastosuj wałki, pędzle lub grzebienie.

 

2.    Sposób na nierówny sufit –  matowa farba

 

Zastosowanie połyskującej lub satynowej farby na suficie nie jest najlepszy wyborem. Połyskująca farba zawsze uwydatni mankamenty sufitu. Na suficie lepiej sprawdzi się farba o głębokiej matowości. Ponieważ nie odbija światła, a tym samym ukrywa i maskuje wszelkie niedoskonałości sufitu. Obecnie na rynku dostaniesz farby o matowym wykończeniu nie tylko w bieli, ale także w wielu innych kolorach. Wybierając farbę do sufitu zwracaj uwagę na jej odporność na zmywanie i szorowanie. Tak więc najlepszym rozwiązaniem będą farby ceramiczne lub lateksowe.

 

3. Sposób na nierówny sufit – sufit z płyt kartonowo-gipsowych

 

Sprawdzonym sposobem na zamaskowanie nierównego sufitu jest konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych. Rozwiązanie to pozwala na ukrycie wszelkich nierówności sufitu, a także maskuje nieestetyczne instalacje. Na początku trzeba na suficie przewiercić aluminiowe profile. Następnie na profile montuje się płyty kartonowo-gipsowe. Łączenia ukrywa się za pomocą gładzi. Dodatkowo w takim suficie możemy zainstalować oświetlenie dekoracyjne w postaci ledów. Możesz zastosować również tańszą wersję i ułożyć płyty G-K tylko w tym miejscu, gdzie jest to koniecznie.

 

 

 

4. Sposób na nierówny sufit – sufit napinany

 

Alternatywą dla sufitu podwieszanego jest sufit napinany. Sufit napinany możesz mieć w różnych kolorach, w różnym systemie oraz strukturze. Montaż takiego sufitu jest szybki i nieskomplikowany. Materiałem, z którego powstaje sufit napinany najczęściej jest folia PCV. Folia ta może mieć wykończenie matowe, satynowe, lustrzane czy drukowane. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można z niego tworzyć wiele płaszczyzn we wnętrzu, co daje ciekawy efekt końcowy.

 

5. Sposób na nierówny sufit – listwy przysufitowe

W czym może pomóc listwa przysufitowa? Zamaskuje nierówności względem sufitu. A przy tym wizualnie odmieni Twoje wnętrze i nada mu przytulności.

 

6. Sposób na nierówny sufit – panele sufitowe

Mogą być aluminiowe, stalowe, drewniane lub z PCV. Aby wyłożyć sufit panelami, trzeba najpierw zamontować metalowe profile. Dopiero na nich umieszczamy wybrane panele za pomocą specjalnych klipsów.

 

Wszystkiego niesztampowego 🙂

Opublikowany w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *