Jak zadbać o energię życiową w naszych pomieszczeniach

Zapraszam w energetyczną podróż, która dostarczy wskazówek do polepszenia energii w Waszych mieszkaniach.

Dla mnie feng shui oznacza przede wszystkim, żeby nie traktować oferowanych rozwiązań jako absolutnego nakazu. Zawsze zachęcam do zabawy formą, kolorami, światłem  i elementami wystroju wnętrz. Najważniejsze jest, żeby w zaaranżowanej przestrzeni dobrze się czuć!

Do niedawna feng shui było rozpowszechnione w Azji, a od kilkunastu lat jest znane również w krajach Europy…i nie tylko. Dosłowne tłumaczenie chińskiego słowa „feng” znaczy wiatr, a „shui” woda. Oznacza to, że wszystko, co nas otacza, składa się z energii i jest sztuką oraz nauką życia w harmonii z otoczeniem człowieka.

Gdy próbujemy się zapoznać z dalekowschodnimi naukami, to przeważnie przestawienie się na zupełnie inny sposób myślenia jest bardzo ciężkie. A wiecie dlaczego?  Ponieważ zajmowani się feng shui oznacza nie tylko posługiwanie się określonymi pojęciami i wprowadzanie w życie pewnych zasad, lecz przede wszystkim zetknięcie się ze światem myśli i pojęć Dalekiego Wschodu…którego nie da się wyuczyć. Trzeba go poczuć!

Zaczynam od energii i siły życiowej Qi. Przepływ Qi, która wpływa do naszego wnętrza, ale także wypływa z nas, decyduje o naszych nastrojach, naszych emocjach. Feng shui poświęca swoją uwagę przede wszystkim Qi w mieszkaniach i ich otoczeniu. Nadrzędnym celem jest znalezienie miejsca w tym przepływie energii, które będzie wywierało pozytywny wpływ na nasze zdrowie i nasze życie. Idealnie byłoby, ażeby energia przepływała jak mały strumień przez wszystkie nasze pomieszczenia. Nic nie powinno blokować tego przepływu i nic nie powinno go zanadto przyspieszać.

Salon. Jest centralnym miejscem każdego mieszkania.  Tutaj zazwyczaj odpoczywamy, prowadzimy rozmowy, słuchamy muzyki czy… podejmujemy gości. Dlatego też szczególną wartość przywiązuje się do urządzenia i zaprojektowania tego pomieszczenia. Podstawowa wskazówka mówi o tym, że miejsca do siedzenia powinny być tak ukształtowane, żeby składały się z wielu pojedynczych elementów. Z każdego z tych elementów – z krzesła, fotela, małej kanapy lub szezlongu powinien być widoczny środek pomieszczenia. Przy tym obojętne jest, czy siedzenia zostaną umieszczone w kształcie koła, kwadratu lub prostokąta. Takie siedzenia można rozluźnić małymi stołami lub wybranymi roślinami. Przy siedzeniu należy uważać, żeby plecy nie były zwrócone w kierunku okna lub drzwi.

Jadalnia. Najważniejszym meblem w jadalni jest stół. Zaleca się okrągłe, owalne lub ośmiokątne kształty stołów z drewna. Stół powinien stać mocno i w miarę możliwości nie posiadać żadnych szczelin, jak zazwyczaj ma to miejsce przy stołach rozsuwanych. Stół rozsuwany w przenośni oddziela od siebie osoby i zakłóca w ten sposób harmonię.

Kuchnia.   Jest ona oprócz salonu tym obszarem, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Nie tylko artykuły spożywcze, na które wywierany jest wpływ korzystnego Qi, ale też przemyślany wybór miejsca i jej wyposażenia określają nasze samopoczucie i mają wpływ na harmonijny przebieg dnia. Najważniejszymi zasadami w tym pomieszczeniu są porządek i czystość. Nieosłonione i prezentowane w dużej ilości przedmioty pracy  pokazują, że jesteśmy smakoszami i ekspertami, ale nie jest to jednak higieniczne. Ostre przedmioty jak noże, zawsze powinny znajdować się w szufladach lub w zamkniętych szafach, nie tylko z powodu zagrożenia zranieniem się, ale przede wszystkim przez przepływ negatywnej energii. Tak jak we wszystkich innych pomieszczeniach tak samo w kuchni należy unikać ostrych naroży i krawędzi. Zaokrąglone lub przynajmniej złagodzone krawędzie stołów i blatów roboczych powinny dominować w tym obszarze mieszkania. Nie należy każdej ściany zabudowywać szafami lub urządzeniami. Wolne powierzchnie pozwalają na lepszą cyrkulację na ścianach strumienia energii, myśli i kreatywności. Porządek i wolne przestrzenie dają swobodę ruchów, która jest ważna przy przyrządzaniu potraw. To oczywiste, że swoboda i przestrzeń przy gotowaniu ułatwia nie tylko procesy pracy, ale przygotowywane potrawy przyjmują do siebie pozytywne wibracje. Tutaj jak w żadnym innym pomieszczeniu dominują dwa żywioły: ogień i woda. Dlatego zlewozmywak, lodówka nie powinny stać obok kuchenki. To też jest jedna z podstawowych zasad projektowania kuchni. Często stosujemy zasady feng shui nawet o tym nie wiedząc. Zgadzacie się ze mną?

Sypialnia. To nasz azyl, miejsce wypoczynku i snu. W tym miejscu powinno się skorzystać tak dużo jak to będzie możliwe z pozytywnego strumienia energii. Jak to sobie zapewnić? Jeżeli jest możliwość swobodnego decydowania o rozmieszczeniu sypialni, to przede wszystkim poleca się zachód na położenie tego pomieszczenia. Koniecznie należy unikać północnego wschodu i południowego zachodu. Sypialnia nie powinna znajdować się w pobliżu łazienki. Jeżeli nie można temu zapobiec, to łączące drzwi należy trzymać zamknięte, ażeby nie utracić pozytywnego strumienia energii. Nigdy sypialnia nie powinna znajdować się w pobliżu drzwi wejściowych lub w pobliżu innych pomieszczeń, w których nie do uniknięcia są hałasy.  Sypialnia służy wyłącznie wypoczynkowi! Łóżko i szafa powinny być z drewna. Łóżko należy tak ustawić, ażeby nogi nie wskazywały na drzwi i ażeby nie było ustawione ani bezpośrednio przy oknie, ani było bezpośrednio widoczne z drzwi i też w ich bliskości.  Starannie zaprojektowana sypialnia, naturalne materiały  dają poczucie bezpieczeństwa i troszczą się o nasz wewnętrzny spokój.

Łazienka. Żywioł wody dominuje w każdej łazience. Bezwzględnie należy dbać o to, żeby drzwi łazienki były zamknięte, jak już pisałam wcześniej. Łazienka nie powinna być usytuowana obok kuchni, obok pokoju jadalnego lub naprzeciwko wejścia.  Jeśli tak jest… w ten sposób dużo energii bezpowrotnie ginie. Należy w związku z tym postarać się, aby łazienka była możliwie oddalona od wejścia. Jeżeli jest usytuowana obok sypialni, szkodliwa energia wody oraz szumy, czy odgłosy dochodzące z łazienki, mogą zakłócać spokój śpiącego. Nie mając wpływu na bliskość sypialni i łazienki, należy możliwie jak najdalej ustawić łóżko od źródła wody.

Pokój dziecięcy. W tym pomieszczeniu dzieci bawią się i śpią. Oznacza to, że w pokoju tym należy stymulować aktywność i kreatywność, nocą zaś w czasie snu odpoczynek. Jeżeli kilkoro dzieci dzieli ze sobą pokój, każde powinno mieć możliwość wycofania się do swojego kącika. Idealnie jest, gdy pokój dziecięcy leży na południowym wschodzie. Najlepszym rozwiązaniem są lampy ścienne świecące do góry. W ten sposób wspomagamy energię drzewa na wschodzie. Z cała pewnością spokojną, pełną harmonii atmosferę stworzymy w pokoju dziecięcym wieszając wesołe obrazy, kładąc na podłodze miękki dywan, malując ściany farbami w ciepłej tonacji. Żywe kolory pobudzają twórcze myślenie.

Pokój do pracy. Większość ludzi spędza dużą część swego życia w pokoju, w którym pracuje. Dlatego szczególnie ważny jest korzystny przepływ energii w tym pomieszczeniu. Wiele korzyści przynosi wykonywanie pracy we własnym domu. Można wówczas samemu zdecydować, jak szybko i kiedy się pracuje. Dużą zaletą jest to, że możemy swój pokój do pracy urządzić sami i tym samym stworzyć już sprzyjające warunki dla przepływu energii. Ważne jest, aby pozytywna energia Qi nie była znoszona przez energie emitowane z różnych urządzeń biurowych. Tylko pozytywna energia zwiększa aktywność i zdolność koncentracji.   Dlatego ustawiając rośliny liściaste można złagodzić promieniowanie elektryczne urządzeń lub nawet je całkowicie wyeliminować. W pokoju do pracy należy szczególnie unikać zastoju energii Qi. Oznacza to, że należy tu dbać o porządek. Biurko jest centralnym elementem pracowni. Idealne jest okrągłe lub owalne biurko z drewna. Biurko należy ustawić tak, aby siedząc przy nim można było obserwować pomieszczenie oraz drzwi i okno.

Jeśli zainteresowaliście się tematem dajcie znać…może interesuje Was siatka Bagua, Yin i Yang, osiem trigramów, podział pomieszczeń według pięciu żywiołów lub ośmiu kierunków albo inne tematy…napiszcie.

Wszystkiego niesztampowego 🙂

Opublikowany w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *