Jak zaadoptować dwa pokoje dla trójki dzieci w różnym wieku i o różnej płci?

 

Trójka dzieci różnej płci w dwóch pokojach

Dla Was w sierpniu w formie artykułów odpowiadamy na pytania o pokoje dziecięce. Dzisiaj dostaniecie dawkę informacji o tym, jak zaadoptować dwa pokoje dla trójki dzieci w różnym wieku i o różnej płci. Wiemy, że każde dziecko marzy o własnym pokoju, jednak nie zawsze my rodzice możemy im to zapewnić. Dlatego tak bardzo ważny jest przemyślany sposób urządzenia pokoju.

♥ Często pojawiają się pytania, czy ważniejsze jest kryterium wieku, czy płci?

Zastanawiałam się nad odpowiedzią, i…uważam, że najlepiej my rodzice znamy swoje dzieci i z obserwacji wiemy, czy potrzebują więcej prywatności…czy potrafią dzielić się swoją przestrzenią.

Uważam, że najlepiej, kiedy zamieszka w jednym pokoju dwoje starszych dzieci, a dla malucha lepiej zorganizować osobną przestrzeń. Po kilku latach może się okazać, że razem może mieszkać dwójka młodszych dzieci, a później np. razem mogą zamieszkać tylko chłopcy. Dlatego warto pamiętać i zadbać, żeby aranżacja wnętrza pasowała do zmieniającej się rzeczywistości i żeby…przeprowadzki były możliwe. Chodzi o to, aby przyszła metamorfoza pokoju, która będzie konieczna z powodu dorastania dzieci, nie pociągała za sobą uciążliwego remontu i wysokich kosztów.

♥ Jak urządzić pokój dla rodzeństwa, a kiedy na dodatek jest to pokój dla chłopca i dziewczynki ?

Pierwszą zasadą jaką należy wprowadzić jest dobór uniwersalnych mebli i kolorystyki, która nie będzie ani zbyt chłopięca, ani zbyt dziewczęca.

Kolejna zasada: inne aranżacje wpiszą się w upodobania małych chłopców, a inne dziewczynek. Pamiętaj o tym! Każde dziecko ma swoje zainteresowania, pasje, lubi inne rzeczy, ma własny rytm dnia i sposób wykonywania określonych czynności…dokładnie tak samo, jak my dorośli. Dlatego urządzenie pokoju, w którym dziecko się odnajdzie, jest wyzwaniem. Wyzwanie jest o tyle większe, o ile pokój jest przeznaczony dla dwojga dzieci o różnej płci. Ja dzieliłam pokój z bratem i wiem, że brat i siostra to dwie istoty pochodzące z różnych światów. Ja miałam inne upodobania i temperament…tak samo mój brat. Dzisiaj mając doświadczenie i wiedzę  wiem, że przemyślany sposób urządzenia pokoju dla dzieci, nawet dysponując niewielkim pomieszczeniem, będzie dla nich komfortowy.

Dziecięcy pokój to przestrzeń szczególna, w której musi znaleźć się miejsce na naukę, zabawę i sen. Pamiętając o kolorystyce, o meblach pamiętaj również o tym, żeby w miarę możliwości podzielić pokój na funkcjonalne, odpowiadające im strefy. Zaaranżuj kącik do nauki, najlepiej przy oknie oraz przytulne miejsca do spania. W małym pokoju najpewniej to będzie łóżko piętrowe. Następnie na środku pokoju pozostaw wolną przestrzeń na beztroskie dziecięce zabawy. Swobodna zabawa wymaga, aby wolną przestrzeń aranżować dowolnie, dopasowywać do konkretnej zabawy i łatwo przekształcać. Jazda samochodami po torach, skakanie, tańczenie, czy budowanie domku z czegokolwiek wymaga pustego miejsca.

♥ Projektowanie dla dzieci wymaga znajomości dzieci…i parametrów

Projektowanie dla dzieci wymaga znajomości…dzieciTrzeba wiedzieć, jak ich wzrost i wiek wpływa na sposób funkcjonowania w pokoju.

Pamiętamy o zasadach ergonomii, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Takich parametrów jest bardzo dużo. Ich znajomość i sprawne stosowanie wymaga dużego zaangażowania. Planując rozkład wnętrza, należy uwzględnić trzy podstawowe strefy: na sen, zabawę oraz naukę. Warto również oddzielnie zaaranżować garderobę z pojemną szafą.

Pokoje dziecięce muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiać szybkie porządki. Niezbędne są pojemne szafki, skrzynie i schowki. Ważne jest, aby były one dostosowane do wieku dziecka i umożliwiały samodzielne z nich korzystanie.

♥ Podsumowanie

Projekty pokoi dziecięcych zawsze warto zaczynać od rozwiązań funkcjonalnych, które są najistotniejsze. Warto ustalić, gdzie i jak zorganizować każdą strefę. Dopiero potem dobierać materiały, kolory, detale na podstawie tego, co lubią i co jest najważniejsze dla dzieci. Projektowanie pokoi dla dzieci to wypadkowa ich marzeń, zainteresowań, potrzeb funkcjonalnych rodziny i jej możliwości finansowych.

Aranżacja przestrzeni dla dzieci to nie lada wyzwanie. Niemniej jednak, jeżeli podejdziemy do tego zadania w sposób przemyślany, może wszystkim przynieść wiele satysfakcji.

Dużo radości i…Wszystkiego Niesztampowego 🙂

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *