Jak z małego i wąskiego pomieszczenia stworzyć pokój dla kilkuletniego dziecka?

 

Długie, wąskie i nieustawne pokoje to zmora dla nas rodziców i spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy urządzić pokój dla dziecka. W wąskim pokoju borykamy się z jego umeblowaniem, ponieważ wszystkie meble możemy ustawić jedynie wzdłuż dłuższych ścian, co sprawia wrażenie ciasnoty i wpływa na dostęp światła do pokoju. A nieubłagane i obowiązkowe są stałe elementy wyposażenia pokoju, oczywiście adekwatne do wieku pociechy jak łóżeczko lub łóżko, miejsce na zabawki, szafa lub komoda na ubrania.

Wystarczy jednak odrobina czasu, kilka sprawdzonych rozwiązań i nieco kreatywności, by nawet z takiego pokoju zrobić przytulną i dobrze zagospodarowaną przestrzeń.

 No to do dzieła…otwieramy niewidzialne drzwiczki i przenosimy się w świat fantazji…do pokoju naszego dziecka.

1. Podstawowym krokiem jest analiza wszystkich parametrów pokoju, żeby jego wyposażenie ułożyć jak najlepiej. Dlatego zaczynamy od pomiarów.

Chociaż wydaje się to oczywiste, całkiem dużo osób zaczyna aranżację pokoju od kupienia mebli „na oko”. Czym się kierujemy? Mamy nadzieję, że bez problemu się zmieszczą. Czasem faktycznie się to udaje, a czasem zabraknie kilku centymetrów. I pojawia się problem, ponieważ nie uzyskujemy zamierzonego rezultatu. Dlatego pomiar to podstawa. Warto przy tym pamiętać o wszelkich kaloryferach, rurach, parapetach i innych elementach, które na pierwszy rzut oka wydają się nie stanowić problemu. Ale to tylko na pierwszy rzut oka.

2. Po wymiarach…odpowiednie meble.

Gdy aranżujemy wąski pokój dla dziecka, musimy pamiętać, aby dobrze dopasować meble. Co jest niewskazane? Niewskazane jest przede wszystkim wybieranie ciężkich i przysadzistych mebli. One sprawiają, że pomieszczenie będzie nam się wydawać bardzo przytłoczone. Najlepsze rozwiązanie! Najlepszym rozwiązaniem jest wybór lekkich, a zarazem funkcjonalnych modeli.  Nie tylko spełnią wszystkie potrzeby naszego dziecka, ale też jednocześnie nie wpłyną negatywnie na nasze postrzeganie tego wnętrza.

3. Kolory i kreatywna aranżacja ścian.

W przypadku wąskiego pokoju warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Sposobem na skrócenie długiego pokoju jest też dodanie mocnego, ciemnego koloru na krótszej ścianie, co stworzy wrażenie, że ściana jest bliżej. Alternatywą jest także namalowanie na niej poziomych pasów, które dodatkowo poszerzą wąską ścianę. Takie połączenie znacznie poprawi proporcję wnętrza.  Ale uwaga! Tego typu pomieszczenia nie lubią chaosu i zamieszania kolorystycznego! Wszystkie użyte barwy powinny pochodzić z jednej palety i się ze sobą komponować.

Żeby sprawić, aby pomieszczenie wydawało się większe niż w rzeczywistości warto  wykorzystać duże wzory tapet. Mają ogromny wpływ na to, jak prezentuje się pomieszczenie. Do pokoju dziecięcego możemy dopasować, tapety z wyrazistymi wzorami kwiatów, czy zwierząt. Ich duży wymiar sprawi, że pomieszczenie znowu będzie nam się wydawać większym, niż jest w rzeczywistości.

Dobrym pomysłem są naklejki dekoracyjne. Pobudzają wrażliwość i wyobraźnię.  Postaci z bajek na naklejkach występują w różnych zestawach i bardzo różnych rozmiarach. Z łatwością dopasujemy je do metrażu pokoju naszego malucha.

4. Moodboard.

Co to jest moodboard i jak go wykonać zostało napisane w jednym z naszych artykułów. Tutaj podaję Ci link https://niesztampowewnetrze.pl/co-to-jest-moodboard-i-jak-go-wykonac/#more-616

Dlaczego warto zrobić moodboard, czyli tablicę inspiracji? Tablica to takie zestawienie wszystkiego obok siebie: przedmiotów, inspiracji, dodatków. Zestawiając je wszystkie obok siebie pomaga nam w wyobrażeniu sobie rezultatu końcowego. Moodboard nie jest projektem, ani planem. Jest zebraniem w jedno miejsce wszystkich przedmiotów i sprzętów, które stanowią o klimacie i stylu, w jakim będzie utrzymane pomieszczenie. Uwaga, cenne! Ponadto  może się okazać, że to co świetnie komponowało się ze sobą w wyobraźni, na żywo zestawione ze sobą wcale nie wygląda tak dobrze. Jestem pewna, że każdy z Was chciałby się przekonać o tym jeszcze przed zakupem.

Otrzymaliście garść praktycznych porad jak urządzić wąski pokój dla dziecka i jak wyposażyć niewielką przestrzeń, aby zdawała się, być większą, niż jest w rzeczywistości.

Wszystkiego niesztampowego ? i niech Wasze pociechy będą inspiracja dla Waszych niezwykłych wnętrzarskich rozwiązań.

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *