Jak wygląda dobry projekt kuchni!

jak-wyglada-dobry-projekt-kuchni

Dobry plan na kuchnię to przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie sprzętów kuchennych, oświetlenia głównego i pod szafkowego, odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych, przyłącza wody, gazu. Chociaż wygląda to skomplikowanie, możesz wszystko zaplanować samodzielnie, oczywiście z naszą małą pomocą.
Zacznij od pomiaru kuchni. Zmierz ściany po długości i szerokości. Dokładnie wymierz znajdujące się tam okno czyli jego wysokość, szerokość oraz wysokość parapetu. Zaznacz, gdzie znajdują się gniazda elektryczne, przyłącze wody i wyprowadzenia pod oświetlenie.

 

Rozplanowanie szafek kuchennych

Rozplanuj ustawienie szafek kuchennych i sprzętów. Ustal miejsce dla lodówki, piekarnika, kuchenki, zmywarki, zlewu, kosza na śmieci, okapu. Określ, jakich sprzętów będziesz potrzebować w kuchni. Czy będą one wolnostojące czy do zabudowy. Gdy już wiesz, gdzie staną sprzęty kuchenne zaprojektuj dla nich szafki.

Ergonomia w kuchni – podstawowe wymiary

90cm – jest to optymalna wysokość blatu roboczego. Dolne szafki kuchenne mogą również mieć 85cm wraz z blatem (szafki 82 cm, a blat 28mm). Wysokość szafek 82cm dopasowana jest do wysokości sprzętów kuchennych takich jak pralki czy kuchenki, które można zabudować.

Wyrabianie ciasta lub gotowanie jest dogodniejsze, gdy blat roboczy znajduje się na wysokości 75cm.

Minimalna odległość między szafkami wiszącymi a stojącymi powinna wynieść 50cm, często wynosi 60cm. Jednak ta odległość powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika.

Dolne szafki kuchenne mają od 50-55cm głębokości i dostosowane są do blatu, który ma 60cm głębokości.

Szafki wiszące mają od 40-100cm wysokości. Ich głębokość wynosi ok. 30cm.

Główny blat roboczy zazwyczaj znajduje się pomiędzy zlewem a płytą kuchenną. Minimalna odległość to 80cm.

 

Trójkąt roboczy

kuchnia-trojkat-roboczy

 

Ps. Już 1 lutego 2021 roku startuje darmowy minikurs o samodzielnym urządzaniu wnętrza. Co tydzień, przez 8 tygodni, otrzymasz e-mail o tym, jak samodzielnie zaprojektować wnętrze. To minikurs prowadzony na żywo, dlatego pamiętaj proszę, aby pobierać załączone prezenty. Obserwuj nasze social media, by nie przegapić zapisu, bo tylko zapisane osoby otrzymają dostęp do praktycznej wiedzy.

 

Wszystkiego niesztampowego:)

Opublikowany w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *