Jak wybrać łóżko do sypialni?

 

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Jak budzić się pełnym energii?

Zgodzicie się ze mną, że wygodne łóżko…to komfort snu. Słyszeliście, że “dwóch najlepszych lekarzy ze wszystkich to: doktor Śmiech i doktor Sen”?! I to jest prawda! Dobry sen sprawia, że regenerujemy cały organizm, mamy dobry humor, nasza praca jest bardziej wydajniejsza…i odpoczywa każda nasza komórka organizmu. Dobry sen to samo dobro.

Czy istnieje lepsze miejsce do relaksu niż Twoje łóżko? Warto poświęcić chwilę, by wybrać odpowiedni model. Rozwieję Twoje wątpliwości i poprowadzę Cię, przez proces na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka.

Wymiary łóżka

Pokój sypialny stanowi przestrzeń relaksu, która powinna być wygodna i urządzona z naszym gustem. Przede wszystkim musimy mieć rozplanowaną przestrzeń. Dopiero wtedy możemy wybrać szerokość  Łóżka dostępne są w różnych wymiarach. Z reguły to są wymiary dla łóżek jednoosobowych: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 i dwuosobowych: 140×200, 160×200, 180×200.  Mam dwójkę małych dzieci i…uwierzcie mi…jeżeli macie tylko taką możliwość to im większe łóżko…tym większe prawdopodobieństwo, że się wyśpicie 🙂 Im sypialnia jest większa, tym rama łóżka może być bardziej rozbudowana. Wtedy możemy wybrać łóżko dopasowane do naszego stylu z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem lub z wygodną ławką z pojemnikiem na pościel. Ale uwaga! Jeśli masz małą sypialnię…niesztampowe wnętrze podpowie na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby ta przestrzeń była piękna i komfortowa.

Podsumowując: Dla jednej osoby łóżko powinno być co najmniej 80 cm, a dla dwóch 140 cm. Wiadomo, że im większa szerokość, tym będzie Ci wygodniej. Wszystko zależy od tego, jak dużą sypialnią dysponujesz.

Długość i szerokość wydają się oczywiste, ale co z wysokością powierzchni spania? Tego wymiaru nie bierze się zazwyczaj pod uwagę, a jest on niezwykle ważny. Jeśli jesteś w pełni sił, możesz rozważać nawet najniższe łóżka, lecz jeżeli masz kłopoty z kolanami albo ma to być łóżko dla osoby starszej, zainteresuj się tymi wyższymi, o wysokości posłania nawet do 70 cm.

Stelaż

Stelaż to niepozorna drabinka na której spoczywa materac. Niepozorna, ale bardzo ważna! Ten element odpowiada za komfort naszego kręgosłupa. Dlatego właśnie najlepsze są stelaże drewniane wykonane ze sprężystych, lekkich listewek, np. brzozowych, które dopasowują się do kształtu ciała i reagują na zmianę obciążenia. Zwracajcie uwagę na to, by listewki rozmieszczone były gęsto. Warto zwrócić uwagę, aby odległość między szczebelkami nie przekraczała 4 cm.

Jaki jest kolejny ważny krok? Otóż wybór materiału z jakiego jest zrobiona rama łóżka. Współcześnie stelaże projektowane są z drewna, metalu czy tworzyw sztucznych.

Materiał

Najbliższe mojemu sercu jest drewno. Meble zbudowane z tego surowca nadają przytulności pomieszczeniu. Dodatkowo drewno jest antyalergiczne, antystatyczne i przede wszystkim jest naturalne i ekologiczne. Najlepiej wybierać modele wykonane z dębu czy buku oraz odmian egzotycznych takich jak mahoń, palisander albo heban. Każdy z wymienionych rodzajów drewna jest bardzo trwały. Ale nie każdy decyduje się na drewno. I bardzo dobrze! Bo każdy z nas jest inny i ma swój styl i gust. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się łóżkom o stabilnej stalowej konstrukcji. Minimalistyczny stelaż na nóżkach doskonale dopasuje się do nowoczesnej sypialni w stylu industrialnym, natomiast ten zdobiony metaloplastyką, świetnie sprawdzi się w prowansalskiej alkowie. Ale uwaga! Warto pamiętać, że szukając łóżeczka do pokoju dziecięcego, dobrze jest zwrócić uwagę na to czy dane posłanie ma ostre kanty bądź zakończenia. Są to miejsca, które będą zagrażały bezpieczeństwu dzieci, dlatego, kiedy będziesz wybierać łóżeczko dla swojej pociechy, przyjrzyj się czy jest ono całkowicie bezpieczne i pozbawione pułapek. Więcej na ten temat i nie tylko ten…w sierpniu. W przyszłym miesiącu będą dostępne artykuły na temat projektowania i urządzania pokoi dziecięcych.

Poza drewnianymi i metalowymi bardzo popularne są łóżka tapicerowane i kontynentalne. Te pierwsze to kwintesencja przytulności i elegancji. Wyróżniającą cechą są miękkie brzegi dla rozbrykanych maluchów. A dla nas…przyjemnością będzie oparcie dla komfortowego czytania.

Wydaje mi się, że największą furorę robią łóżka kontynentalne. Łóżka kontynentalne zbudowane są z dwóch podstawowych elementów: drewnianej skrzyni dolnej, która stać może na drewnianych nóżkach lub bezpośrednio na podłodze, a drugi element to ułożony na niej właściwy materac. W skrzyni mogą znajdować się sprężyny bonellowe lub kieszeniowe, które, dzięki obłożeniu specjalnym materiałem izolującym  zapewniają dodatkowe wsparcie materacowi, znacząco podnosząc komfort wypoczynku. Zarówno skrzynia, jak i boki materaca obite są zwykle tą samą tkaniną, dzięki czemu tworzą spójnie estetycznie całość.

Materac

Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany przede wszystkim do: wzrostu i wagi ciała. Więc jaki to jest dobrze dobrany materac? Otóż taki, który nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. O czym należy pamiętać? Wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Osoby, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi jak twardy model powinny używać. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy.

Podsumowują materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, by było odpowiednio podparte, a kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.

Teraz znasz już wszelkie tajemnice skrywane do tej pory przez łóżka i wiesz, na co zwrócić uwagę, podczas poszukiwania idealnego modelu. Mam nadzieję, że dzięki artykułowi przysłowie “jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” nie będzie Cię obowiązywać.

Wszystkiego Niesztampowego 🙂

 

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *