Jak urządzić przytulny taras?

Aura robi swoje. Gdy tylko słońce mocniej przygrzeje chętnie przenosimy się z wnętrz na taras. Tu możemy sobie urządzić wygodny salon i też letnią kuchnię.

Taras to ulubione miejsce wypoczynku. Powinien być otuloną roślinami kryjówką, wymarzoną do rozmów, delektowania się poranną kawą, kontemplacji i …odpoczynku. Może też być miejscem do gotowania i grillowania.

JAKĄ WARTO WYBRAĆ NAWIERZCHNIĘ NA TARAS?

Tarasy lokowane bywają zazwyczaj w miejscach nasłonecznionych. Jeśli ekspozycja słoneczna jest silna, warto wybrać odpowiednią nawierzchnię, która nie będzie się zbytnio nagrzewała i parzyła naszych bosych stóp. Niektórych materiałów należy unikać m.in. kompozytów oraz arkuszy metalowych. Podłoga powinna być też nienasiąkliwa, odporna na promieniowanie UV, deszcz i śnieg oraz ścieranie. Wiele materiałów spełnia te wymogi: płyty kamienne, płytki ceramiczne, drewno egzotyczne, a nawet beton. Podstawową zasadą w wyborze posadzki jest to, że NIGDY NIE MOŻE BYĆ ŚLISKA!

Najczęściej na tarasach wykorzystuje się deski drewniane. Drewno wygląda pięknie, ale  wymaga okresowej konserwacji. Szczególnie niebezpieczna dla niego jest zalegająca woda. Płytki są bardziej praktyczne, łatwiej też je się czyści. Dla nich największym zagrożeniem jest mróz. Ostatnio coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są deski kompozytowe, które powstają z połączenia tworzyw sztucznych i mączki drzewnej. Są wytrzymałe, nie blakną, nie nasiąkają wodą, nie są atakowane przez pleśń i szkodniki.

OSŁONIĘCIE TARASU

Słoneczne tarasy warto choć w części zadaszyć, wystarczy markiza czy stabilny parasol. Ładne przesłony można wykonać podwieszając na drewnianej pergoli płachty jasnego, żaglowego płótna.

A jeśli zależy nam na tym, by osłonić taras przed wzrokiem sąsiadów, nie musimy stawiać litych ścianek. Wystarczy ażurowy trejaż obsadzony pnączami albo regularnie strzyżony żywopłot, który z czasem ładnie się zagęści.

MEBLE I ELEMENTY DEKORACYJNE

Na tarasie coraz częściej spotykamy meble udające naturalne plecionki, które wykonane są z technoratanu. Zaletą ich jest to, że nie trzeba ich konserwować na zimę i łatwo je utrzymać w czystości.  Ten niezwykły, pełen zalet syntetyczny materiał to poliuretan. Dostępny jest w różnych kolorach i bywa pleciony w najbardziej wymyślny sposób. Nasz komfort poprawiają siedziska wyposażone w wygodne i odporne na warunki atmosferyczne poduchy. Nie szkodzą im słońce, czy deszcz, łatwo je też czyścić. Niemożliwe?! A jednak! Tajemnica tkwi w pokryciu, które wykonuje się z poliestru pokrytego teflonem lub warstwą PVC.

LETNIA KUCHNIA

Jeżeli powierzchnia tarasu jest duża i mamy zamiar wygospodarować na nim kącik do grillowania, pamiętajmy o tym, by dym odprowadzany był w odpowiednim kierunku: użytkowanie letniej kuchni nie może przeszkadzać sąsiadom ani biesiadnikom.

Spróbujmy zaplanować grillowanie jak scenariusz przedstawienia, a przestrzeń potraktować jak scenografię. Gdzie będą siedzieć goście, gdzie ustawić grill, aby gospodarzom wygodnie było pichcić, a zarazem rozmawiać z gośćmi? Czy jest to miejsce równie dobre do siedzenia w dzień, jak i w nocy? Jeśli jest bardzo słoneczne, będzie potrzebny daszek, markiza albo parasol. W kuchni równie ważna jak ogień jest woda, choćby do opłukania rąk, warto więc wyposażyć się w kran i umywalkę. Wspaniale, gdy obok uda się urządzić ogródek z ziołami przyprawowymi. W naszym klimacie można uprawiać w gruncie tymianek, cząber, oregano, majeranek, miętę, lubczyk, bazylię, rukolę, szałwię. MIEJSCE DO GRILLOWANIA MOŻE PRZYPOMINAĆ JADALNIĘ POD GOŁYM NIEBEM Z WYGODNYMI FOTELAMI I STOŁEM. Minimalistyczna wersja to kominek z funkcją grillowania zbudowany przy ścianie domu, na tarasie, gdzie przebywa się najczęściej.

SKRZYNKI I DONICE

Rośliny w pojemnikach ustawione na tarasie czy na balkonie i zgrupowane w efektowne kompozycje stanowią niezwykłą dekorację. Jakie rośliny nadają się do uprawy w donicach?

Wybór jest ogromny: rośliny jednoroczne, byliny, krzewy…Już jesienią warto pomyśleć o kompozycji na początek sezonu i posadzić w pojemnikach cebule szafirków, tulipanów czy zawilców. Później taras mogą zdobić bratki, nasturcje, nagietki, groszek pachnący czy stokrotki. Latem ładnie prezentować się będą szałwie, lawendy, trawy ozdobne czy róże. A przez cały rok będziemy mogli podziwiać rosnące w pojemnikach bukszpany, karłowe odmiany świerków, sosen i jałowców.

Spokojne popołudnie na tarasie z książką i kawą w ręku, wśród zieleni, w ciepłych promieniach słońca. Pozostaje tylko się rozmarzyć.

A Wy, chętnie przenosicie się z wnętrz na taras?

Wszystkiego Niesztampowego 🙂

 

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *