Jak urządzić małe mieszkanie? Najważniejsze zasady

Aranżując małą powierzchnię mierzysz się z niełatwym zadaniem. Właściciele małych mieszkań często zadają sobie pytanie: jak je urządzić by było funkcjonalne i estetyczne? Jeśli dobrze przemyślisz jego wystrój, to urządzenie nie będzie bardzo kłopotliwe. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że liczy się każdy metr oraz żeby wybierać meble, które nie przytłoczą pomieszczeń. Pomimo małych rozmiarów, pomieszczenia  muszą być w miarę możliwości przestronne oraz spójne w wystroju.

 

Wybieramy kolor

Odpowiedni dobór koloru do małych pomieszczeń jest bardzo ważny. To od niego zależy, czy mieszkanie będzie przestronne. Malując ściany w małym pokoju pamiętaj o podstawowej zasadzie; jasna podłoga i jasny sufit. Urządzając małe mieszkanie stawiaj na jasne i stonowane kolory. Dzięki takiemu użyciu barw jesteś w stanie ukryć prawdziwy metraż wnętrza. Poza tym ograniczenie kolorów w pomieszczeniu wizualnie powiększy tą przestrzeń. Wybieraj kolory bieli, szarości lub beżów. Warto wiedzieć, że chłodniejsze barwy wydają się bardziej oddalone od tych cieplejszych. Jeśli lubisz ciemne kolory, to możesz je wykorzystać jako akcent na jednej ze ścian lub w dodatkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze nabierze charakteru. Pamiętaj również o dopływie światła do pomieszczenia. Kiedy jest słabe, wybierz farbę o ton lub dwa tony jaśniejszą, żeby po pomalowaniu nie wydawała się zbyt ciemna.

 

Światło w małym wnętrzu

Ważny element w małym wnętrzu stanowi oświetlenie. Obok funkcjonalności stanowi część dekoracji. Jeśli mieszkanie nie posiada dużej liczby okien, należy zastanowić się jak je rozjaśnić. Wybierając lampy do małego pokoju zawsze stawiaj na  te z kloszami otwartymi do góry. Daje to wrażenie wyższego pomieszczenia. Jeśli Twój pokój jest długi i wąski, to na krótszych ścianach umieść kinkiety świecące na ścianę. Ten trik sprawi, że wnętrze wyda się szersze i bardziej kwadratowe. Pamiętaj, że oświetlenie, zarówno centralne jak i poboczne czy dekoracyjne, zastosowane w małym pokoju powinno być w tym samym stylu. Wrażenie przestronności daje również zastosowanie wielu punktów świetlnych.

Dla podkreślenia przestronności w małym pokoju zastosuj delikatne zasłony z tiulu czy przeźroczyste zasłony, a także jasne rolety rzymskie. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie szklanych drzwi lub przeszklonych. W łazience możesz użyć mlecznej szyby, natomiast w pokoju dziennym szklanej. Świetny efekt głębi w małym pokoju można osiągnąć za pomocą lustra, oczywiście jeśli ustawisz je naprzeciwko kluczowego elementu wystroju wnętrza. Podobne wrażenie gwarantuje fototapeta panoramiczna. Dzięki niej możesz optycznie poszerzyć wąski przedpokój, kuchnię czy małą łazienkę.

 

Połącz pomieszczenia

Od bardzo dawna obecny jest trend na otwarte pomieszczenia. Jest to doskonały sposób na powiększenie małej przestrzeni. Salon często integruje się z kuchnią lub przedpokojem. Im mniej ścian w małym wnętrzu, tym więcej przestrzeni, a co za tym idzie więcej światła, jeśli zyskujemy dodatkowe okno.

Połączenie kuchni z salonem ma tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Jeśli nie lubimy otwartych kuchni dobrym sposobem na jej częściowe zamknięcie będzie zastosowanie półwyspu z wydłużonym do góry fragmentem blatu lub postawienie na granicy kuchni i salonu dwustronnego, ażurowego regału.

Urządzenie aneksu kuchennego jest nie lada wyzwaniem. Na niewielkiej powierzchni trzeba rozmieścić dużo urządzeń, z których będzie można bezpiecznie i wygodnie korzystać. Kolejność wykonywanych czynności przedstawia się następująco: najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je w zlewozmywaku, a następnie poddajemy obróbce termicznej. Jeśli cała zabudowa kuchenna znajduje się na jednej ścianie pamiętaj o zasadzie: lodówka, zlewozmywak, płyta grzewcza,. Sprzęty należy oddzielić od siebie blatem o szerokości co najmniej 40 cm. Jeśli w kuchni brakuje nam blatu roboczego, to być może uda się postawić na granicy aneksu i salonu stół, który będzie pełnił funkcję dodatkowego stanowiska pracy.

Dobrym sposobem na oszczędzeni przestrzeni w kuchni jest wybieranie urządzeń kuchennych, które mają mniejsze rozmiary niż standardowe urządzenia np. płyta elektryczna lub gazowa na dwa palniki to szerokość tylko 30 cm czy zastosowanie lodówki podblatowej.

W aranżacji małego wnętrza duże znaczenie odgrywa również podłoga. Zastosowanie jednolitej podłogi w całej strefie dziennej, wizualnie ją powiększy. Można również na fragmencie podłogi zastosować płytki w pobliżu strefy kuchennej, a w pozostałej części pomieszczenia drewnianą.

 

 

Niezbędne Meble

Urządzając małe mieszkanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej dużej szafy. Pozwoli to na uporządkowanie przestrzeni, a co za tym idzie utrzymanie porządku. Dobrze jest zrobić szafę na zamówienie i skonsultować jej projekt z producentem, aby dobrze rozplanować miejsce na rzeczy, które zamierzamy tam przechowywać. Meble muszą być wielofunkcyjne, zabudowane wzwyż, na całą wysokość pomieszczenia (np. szafki kuchenne) oraz najlepiej podwieszane lub na nóżkach.

Dobrym wyborem do małych wnętrz będzie wstawienie narożnej sofy. Zyskuje się więcej miejsca do siedzenia, niż przy standardowej sofie, ale także jest to wygodna strefa wypoczynkowa, i nie ma konieczności dostawiania dodatkowych foteli.

W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się okrągłe stoliki kawowe, ponieważ dodają wnętrzu lekkości. Unikaj również mebli z jednego kompletu. Eklektyzm sprawi, że pomieszczenie wyda się lżejsze. Nie ustawiaj mebli pod katem prostym, ich asymetryczna aranżacja spowoduje, że będą wyglądać na lżejsze.

 

Wszystkiego niesztampowego 🙂

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *