Jak pomysłowo podejść do aranżacji sufitu?

 

Dom to nie tylko sprzęty i meble. To przede wszystkim ściany, podłogi i sufity. Są doskonałym elementem personalizacji wnętrza. Na temat ścian i podłóg już dla Was pisałam. Dzisiaj zapraszam do przeczytania artykułu o sufitach. Tematu na pewno nie wyczerpię, dlatego proszę o informację, czego chcielibyście się jeszcze dowiedzieć.

Kiedyś sufit był traktowany na równi z dziełami sztuki zdobiącymi ściany. Były to misterne malunki, piękne gipsowe rozety, freski…feeria wzorów i barw. Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do białych sufitów, które wyglądają niemal tak samo w każdym pomieszczeniu i zdążyliśmy przez to zapomnieć, że też mogą zachwycać!

Do aranżacji sufitu możemy podejść równie pomysłowo, jak podczas aranżacji całego wnętrza.

Rozwiązania projektowe sufitów mogą obejmować różne kategorie prac :

Zastosowanie elementów dekoracyjnych nałożonych na istniejącą płaszczyznę, najbardziej typowe są listwy sztukateryjne, rozety.

Sztukaterię montuje się w tym miejscu głównie dla eleganckiego wykończenia, ale można użyć jej także do odcięcia koloru, a nawet ukrycia dekoracyjnego podświetlenia sufitu. Tego typu sztukaterią można również poprawić proporcje pomieszczenia. Zbyt niskie zostanie podwyższone, jeżeli listwy “wejdą” na sufit, a gzyms przyklejony poniżej sufitu (oddzielający kolor od bieli) sprawi, że wysoki pokój będzie się wydawał niższy.

Zmiana geometrii poprzez wprowadzenie bardziej lub mniej złożonych elementów sufitu podwieszonego, często na różnych poziomach, w wnękami i półkami kryjącymi oświetlenie.

Sufit podwieszany daje wiele możliwości w aranżacji wnętrza. Sufity podwieszane w salonie, kuchni czy łazience można efektownie podświetlić. Łatwo w nim wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory, wzory lub zróżnicować poziomy. Aranżacja wnętrza, w której dodatkowo podświetlimy taki sufit, pozwoli stworzyć niepowtarzalny klimat.

Zastosowanie dekoracji o charakterze nietrwałym np. tkaniny.

Jaki efekt możemy osiągnąć decydując się na pokrycie sufitu materiałem? Krótko mówiąc, efekt WOW! Materiał na suficie stworzy niesamowitą aranżację, którą możemy dopasować do pomieszczenia w kwestii wielkości, koloru, drapowania… Tak naprawdę każdy projekt w który wchodzi materiał jest nasycony oryginalnością i indywidualizmem. Pamiętajmy jednak, że nie jest to proste zadanie, jak w przypadku malowania sufitu farbą. Tutaj trzeba wsparcia fachowców. Jednak dla takiego efektu…warto! Szczególnie, jeśli uwielbiamy szlachetne, eleganckie wnętrza, które będą się prezentować ponadczasowo i z klasą.

Sufity napinane z PCV oraz z tkanin poliestrowych.

Faktura powierzchni sufitów napinanych z foli PCV może być bardzo różnorodna. Folie sufitowe z PCV mogą mieć prawie nieograniczoną paletę kolorów. Cechy te są bardzo skutecznie wykorzystywane przez projektantów wnętrz ?.  Bardzo popularne są folie z wysokim połyskiem. Błyszcząca faktura folii (niekiedy pozwalająca osiągnąć efekt lustra) pozwala uzyskać nieoczekiwane efekty w zakresie projektowania przestrzeni, np. pozwala wizualnie zwiększyć pomieszczenie.

Sufity podwieszone mogą być wykonane:

  1. Jako konstrukcje pełne, bezspoinowe – najczęściej z płyty gipsowo-kartonowej. Takie sufity są najczęściej jedynym rozwiązaniem pozwalającym ukryć ciągi instalacji (np. przewody klimatyzacyjne, kanały wentylacyjne itp).
  2. Jako konstrukcje modularne, czyli z powtarzalnych elementów (płyty, np. typu Armstrong, otwartych rastrów, metalowych paneli, korytek i innych elementów prefabrykowanych)
  3. W formie tzw. sufitów napinanych (Barrisol)

 Wszystkiego niesztampowego ?

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *