Inwentaryzacja, to nic innego jak pomiar stanu faktycznego. Przestrzeń, nad którą będziesz pracować składa się z:
- ścian
- podłogi i sufitu
- schodów
- kominów
- stolarki okiennej i drzwiowej
- oraz innego wyposażenia stałego mieszkania
Wymierzenia mieszkania zacznij od:
- wykonania dokładnych zdjęć wszystkich pomieszczeń aparatem lub telefonem (zawsze mogą się przydać podczas buszowania po sklepach, kiedy zapomnimy o jakimś szczególe, a zdjęcia będą jak znalazł)
- pomiaru ścian, drzwi, okien, parapetów oraz elektryki, hydrauliki. Dokonaj analizy, czy ściany mają kąty proste, czy w pomieszczeniu znajdują się skosy? Naszkicuj to co widzisz. Pomiar wykonaj na oddzielnych kartkach papieru w formacie A3
- użucia kolorowych długopisów, dzięki czemu łatwo oznaczysz każdy z pomiarów
- do pomiarów użyj metrówki lub możesz też skorzystać z dalmierza (przyrządu służącego do określenia odległości za pomocą promienia lasera).
INWENTARYZACJA MIESZKANIA – OD CZEGO ZACZĄĆ?
Na początek sprawdź rzut planu, który posiadasz czy zgadza się z stanem faktycznym. Jeśli nie, nanieś zmiany i dopiero dokonaj pomiaru. Koncentrowanie się na jednym pomieszczeniu i mierzenie wszystkich branż na raz gwarantuje duże błędy. Żeby o niczym nie zapomnieć, najlepiej mierzyć pomieszczenia branżami:
- wymiary ścian zarówno w pionie jak i poziomie, wszystkie słupy, schody, otwory drzwiowe, okienne (mierzymy wysokość, szerokośc oraz odległość od podłogi do parapetu), wszelkie skosy. Dodatkowo najlepiej jest wymierzyć pomieszczenie wzdłuż i wszerz, aby mieć pewność, że ściany są dobrze pomierzone.
- wymiary sufitów w każdym pomieszczeniu, należy to robić, ponieważ często w starym budownictwie różnice w wysokości mogą być znaczne.
- wymiary hydrauliki, czyli wymiary wszystkich punktów wodnych w łazience i w kuchni. Włączamy w to także odpływy kanalizacyjne. Dokonujemy dwóch pomiarów do każdego punktu (podajemy odległość od podłogi oraz odległość od najbliższej ściany). Wymiary podłączenia do pralki i wc najlepiej zaznaczyć innym kolorem, żeby nie pomylić ich z innymi.
- wymiary elektryki, czyli mierzymy wszystkie gniazdka, punkty oświetleniowe, włączniki światła. Pomiaru gniazdek dokonujemy od krawędzi ramki lub od osi gniazdka. Konieczne podanie jest dwóch wymiarów dla każdego punktu, jak w przypadku hydrauliki, ponieważ w kuchni oraz w łazience gniazdka mieszczą się na różnych wysokościach.
- wymiary grzejników, to ważny element każdego pomieszczenia i nie można o nim zapomnieć, przy planowaniu remontu mieszkaniu. Wymiary grzejników podajemy licząc odległość od podłogi i od najbliższej ściany. Oprócz odległości mierzymy także jego wysokość i szerokość.
- pozostałe elementy, czyli skrzynki gazowe, teletechniczne, rewizje, wentylacja. W kuchni i w łazience oznacz miejsca, gdzie znajdują się wentylacja oraz wentylatory elektryczne. Jest to niezwykle ważne przy projekcie szafek kuchennych czy podwieszanych sufitów.
- dokumentacja fotograficzna– rób zdjęcia we wszystkich pomieszczeniach. Nie polegaj na swojej pamięci, ponieważ gdy będzie potrzeba powrócić do szczegółów, to dzięki zdjęciom o niczym nie zapomnisz.
Może to wszystko brzmi skomplikowanie, ale jeśli skupisz się na mierzeniu, to zobaczysz że wszystko pójdzie jak z płatka.
Wszystkiego niesztampowego 🙂