Dlaczego warto zaplanować oświetlenie salonu?

Dlaczego warto zaplanować oświetlenie salonu?

Dlaczego warto zaplanować oświetlenie salonu? Salon pełni różnorakie funkcje w każdej rodzinie. Zgodzisz się ze mną, że jest ich kilka. Pozwala funkcjonować, kiedy tylko ściemni się za oknem i co również ważne…porządkuje wnętrze dzieląc je na strefy: wypoczynkową, salonową oraz jadalnianą.

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na planowanie oświetlenia od początku, bo to wiąże się z uciążliwym remontem. Ale to nie stoi na przeszkodzie, żebyś funkcjonalnie zaaranżowała salon. Wystarczy wykorzystać dostępne punkty.

Czy wiesz, że światłem możesz poprawić proporcje salonu?

To jest możliwe i razem ze mną spróbuj za pomocą oświetlenia optycznie naprawić mankamenty salonu. Kiedy masz niskie mieszkanie zakup oprawę centralną w której światło jest zwrócone ku górze. Jeśli skierujesz światło na podłogę uzyskasz efekt odwrotny. Takie samo wrażenie przytłoczenia uzyskasz, gdy oprawy sufitowe zostaną zawieszone zbyt nisko. Wówczas wiązka światła nie zdąży się rozproszyć zanim dotrze do podłogi. Efekt będzie taki, że przestrzeń wokół i ponad oprawą  pozostanie w półmroku.

Na problemy proporcji wnętrza pomocne okazuje się oświetlenie boczne. Lubisz kinkiety? Kinkiety…nie dość, że są piękne poprawiają proporcje niskiego wnętrza. Trik polega na tym, że kinkietami oświetlasz wertykalne elementy konstrukcyjne, takie jak nisze czy filary. Kolejny sposób wykorzystania oświetlenia bocznego. Jeśli dane pomieszczenie jest zbyt wąskie, oprawy boczne poradzą sobie z jego poszerzeniem, jeśli ich światło pokierujesz na szersze ściany.

Czy wiesz, że światłem możesz wydzielić każdą ze stref salonu?

Często salon w każdej familii pełni kilka funkcji: relaksacyjną, do czytania, do pracy, a czasem nawet do zabawy. Jeśli chcesz zaznaczyć strefę relaksu, to idealnie w tym przypadku sprawdzą się lampy podłogowe, które możesz ustawiać w dowolnym miejscu salonu. Salon wtedy stanie się nie tylko dobrze oświetlony, ale i funkcjonalny, co jest bardzo ważne dla każdego z nas.

Lampa podłogowa górując nad kanapą i fotelami będzie rozjaśniała tę część i sygnalizowała jej charakter.

Masz w salonie miejsce w którym lubisz czytać? W takim razie wybierz lampę podłogową z regulacją kata nachylenia światła. Dobrym dodatkiem jest też ściemniacz, dzięki któremu strefę czytelnika szybko zamienisz w strefę relaksu. A kiedy salon jest też Twoim pokojem do pracy? Typowe lampy do pracy mają wiele udogodnień i funkcji, ale nie zawsze dobrze wyglądają w pomieszczeniu reprezentacyjnym. Uwaga, tu sprawdzi się oświetlenie dekoracyjne. Powinno ono współgrać z żyrandolem i kinkietami. Jeszcze jedna uwaga. Pamiętaj też, by wybierając oświetlenie zachować stylistyczną spójność.

Czy wiesz, że światłem możesz kreować nastrój?

Barwa światła ma ogromny wpływ na nastrój. Jak to jest z jej kolorami? Otóż barwa podobna do światła dziennego i barwa zimna nadają się do pomieszczeń, w których skupiasz się na pracy, czyli gabinet i kuchnia. Ciepłe światło jest tym, które relaksuje, więc pasuje do salonu i sypialni. Ogólna zasada jest taka, że źródła ciepłego światła są zwykle najwłaściwszym partnerem dla opraw dekoracyjnych, za pomocą których stworzysz przepiękną dekorację lub po prostu miły nastrój.

Podsumowując: To w jaki sposób wykorzystasz dostępne punkty świetlne, a także wielkość, kolor i kształt samych opraw, będzie miało wpływ, czy wnętrze będzie funkcjonalnie zaaranżowane i czy zachowa dobre proporcje.

 

Wszystkiego niesztampowego ?

 

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *