Dekoracje do salonu. Jak dopasować je do stylu wnętrza by było wyjątkowe?

Wybór dekoracji do salonu polecam zostawić na sam koniec aranżacji wnętrza. Dlaczego na koniec? Gdyż o tym, co jest potrzebne łatwiej zorientować się widząc konkretną przestrzeń – podzieloną na strefy funkcjonalne i umeblowaną.  Wtedy też łatwiej zdecydować, czy wystarczą użytkowe elementy aranżacji salonu, czy są potrzebne inne.  Polecam tę strategię zwłaszcza osobom samodzielnie projektującym przestrzeń bez pomocy projektanta.

Niewątpliwie dekoracje decydują o ostatecznym charakterze salonu. Najważniejsze to starannie dobrać je do stylu panującego w salonie. Wiesz do czego ja porównuję aranżowanie wnętrza? Do stylizacji modowej. Wszystko zależy od tego, co z czym połączysz i jakie dodasz akcesoria. Te same spodnie z szpilkami i elegancką bluzką będą na wyjście na wieczór, a z t-shirtem i sportowymi butami na spacer. Analogicznie jest z wnętrzami. Każdemu wnętrzu możesz nadać charakter! Wystarczy kilka atrakcyjnych detali i dodatki, które stanowią esencję danego stylu.

Przede wszystkim urządzając i dekorując salon wykorzystaj potencjał dziennego światła wpuszczając go do salonu jak najwięcej. Każda bowiem dodatkowa wiązka światła dziennego wpadająca o różnej porze dnia, z różną intensyfikacją i o różnej barwie potrafi doskonale aranżować wnętrze salonu.

Dekoracje okien również potrafią budować wnętrze salonu

Karnisz ze wspornikami mocowanymi od góry, umożliwia przesuwanie tkaniny na całej długości szyny. Im bliżej sufitu go zamontujesz , tym wyższy będzie wydawać się pokój. By zasłona zabierała mniej światła dziennego, karnisz powinien być dłuższy od okna minimum 40 cm. Jeśli nie lubisz widoku „żabek” wybierz model z maskującym panelem.

Jeśli stawiasz na elegancję. Kolorystykę oprawy okna zwykle dobieraj tak, by mniej lub bardziej kontrastowała z odcieniem ścian. Wyrazisty wzór, czytelna faktura albo delikatny połysk tkaniny wprowadzą kompozycyjne zróżnicowanie.

Akcent. Zasłonę, która pełni wyłącznie funkcje dekoracyjne, potraktuj jako plamę koloru we wnętrzu. Niech charakterem, stylem, odcieniem łączy się z innymi elementami wystroju w spójną ramę dla okna.

Naturalny urok. Chętnie wprowadzamy do mieszkań podłogi, okładziny ścienne i meble z litego drewna. Świetnie skomponują się z nimi drewniane żaluzje. Są teraz hitem.

Rolety rzymskie. Zwykle jednobarwne wieszamy w kuchni. Czas to zmienić! Wzorzyste ożywią każde wnętrze. Co więcej, możesz wykonać je samodzielnie. Co potrzebne? Prostokątny kawałek materiału z tunelami na cienkie drewniane listewki, haczyki oraz mocne sznurki.

Proste dodatki do salonu sprawdzą się zawsze, gdy zależy nam na jego odświeżeniu.

Ozdobne świece, lampiony, obrazy, wazony stwarzają niepowtarzalną atmosferę i miejsce gdzie możesz przyjemnie spędzić czas.

Co Ci pozwoli urządzić wnętrze, tak by pasowało do Twojego gustu i osobowości?

Jeśli zbierasz stare aparaty, a fotografia jest Twoją pasją to wykorzystaj motyw aparatu i zdjęć przy dekoracji salonu. Zaprezentuj zbiory, stwórz efektowną galerię jako motyw dekoracyjny. Twoje skarby i przedmioty sentymentalne, przypominające miłe chwile, rozmaite miejsca i ciekawych ludzi będą najpiękniejszą dekoracją Twojego salonu

Sztukaterie. Kiedyś zdobiły pałace i luksusowe kamienice, a dzisiaj mogą ożywić i odpowiednio zaprezentować Twoje wnętrze. Mają wiele zastosowań, nie tylko są na ściany i sufit. Ze zdobnych sztukaterii, które możesz również pomalować na dowolny kolor, stworzysz: eleganckie oprawy dla okien i drzwi. Można je także wykorzystać do ozdobienia wielu mebli takich jak: zagłówki, szafy, komody. Sprawdzają się też w roli ram dla luster czy obrazów.

Nowoczesne dekory można łatwo zamontować samodzielnie. Grunt to rozmierzenie i rozrysowanie ich układu na ścianie czy suficie przed nałożeniem specjalnego kleju do sztukaterii. Nie obędzie się bez miarki i poziomicy.

Czy Twój salon jest teraz wyjątkowy, a codzienność w nim ma wyrazisty koloryt?

Wszystkiego niesztampowego 🙂

 

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *