Co to jest moodboard i jak go wykonać?

Moodboard czyli tablica inspiracji, to wizualne przedstawienie koncepcji projektowej. Nie jest on projektem, lecz źródłem ciekawych rozwiązań, pomysłów czy kolorów. Tablicę inspiracji wykorzystuje się nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale także przy tworzeniu stron internetowych czy reklam.

My skupimy się na zastosowaniu moodboardów w wystroju twojego wnętrza. Twoja tablica inspiracji nie musi składać się tylko ze zdjęć. Tworzą ją także konkretne próbki, materiały. Dobrze jest w takiej tablicy zawrzeć każdy element od podłogi aż po sufit. Projektowanie wnętrza w formie moodboardu zapewni Ci zachowanie wszystkich wybranych elementów wystroju. W każdej chwili możesz ją rozbudować o kolejne detale, które stworzą podbudowę do urządzenia wnętrza. W ten sposób komponujesz ze sobą wszystko co Ci się podoba, styl znalezionych przedmiotów, jak i dokładną kolorystykę. Przy tworzeniu szczegółowego moodboardu pamiętaj o oświetleniu, sztukaterii a nawet listwach przypodłogowych. Wszystko to razem stwarza doskonałą bazę do dalszej pracy nad Twoim wymarzonym wnętrzem. Chodzi przecież o to, żeby ukazać klimat wnętrza, które projektujesz.

Inspiracji do stworzenia moodboardu możesz szukać wszędzie. Przeglądaj blogi wnętrzarskie, prasę branżową, strony internetowe z wykonanymi projektami wnętrz, a także serwisy typu Pinterest czy Instagram. Świetnym źródłem inspiracji są także sklepy z materiałami do urządzania i dekorowania wnętrz.

Jak zrobić moodboard?

Możesz oczywiście wykonać tablicę inspiracji w wersji fizycznej, czyli powiesić tablicę korkową czy brystol na ścianie i przypinać wszystko co Ci się podoba. Jest to dość czasochłonne, ale prezentuje się świetnie.

Jednak najprościej taką tablicę inspiracji wykonać w programie graficznym, tak samo jak wykonuje się kolaż ze zdjęć. Moodboard możesz zrobić w takich programach komputerowych jak Canva, Photoshop, Gimp, a także  Power Point czy Paint.

Podczas wstawiania zdjęć do moodboardu zauważysz, że niektóre elementy nie współgrają ze sobą, kolory nie pasują, a wszystkie cudeńka, które przykuły naszą uwagę nie komponują się zbyt dobrze. Dzięki selekcji materiałów, zorientujesz się, które do siebie nie pasują i stopniowo możesz je eliminować. To dość czasochłonne zajęcie, ale dobrze przygotowany moodboard będzie Twoim drogowskazem do finalnego wyglądu wnętrza.

Tworząc moodboard pamiętaj o:

– kolorystyce

– stylistyce wnętrza

– materiałach wykończeniowych

– oświetleniu

– meblach

– dodatkach

 

Skoro już wiesz, jak wykonać własny moodboard, to do pracy. Pochwal się nim na naszej stronie FB Niesztampowe Wnętrze.

Wszystkiego niesztampowego 🙂

Opublikowany w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *