Co powinniśmy wiedzieć o bateriach umywalkowych?

Co powinniśmy wiedzieć o bateriach umywalkowych?

Projektowanie wnętrz wiąże się ze szczegółowym wykończeniem aranżacji, która ma być komfortowa, piękna i odpowiadać gustom domowników. Poza aspektami estetycznymi bardzo ważne są aspekty techniczne. W dzisiejszym artykule dowiecie się co trzeba wiedzieć o bateriach umywalkowych. Jest to bardzo ważny temat, ponieważ, ponieważ wybór odpowiedniej armatury w łazience wpływa na ostateczny kształt tego pomieszczenia.  By móc dokładnie przygotować projekt techniczny, idealnie rozmierzyć płytki na ścianach, dopasować umywalkę, miskę ustępową by zamontowane były w osiach i inne elementy wyposażenia, konieczne jest wybranie konkretnych produktów.

Zaczynam od armatury, a dokładnie od baterii umywalkowych.

BATERIE UMYWALKOWE

BATERIE JEDNOUCHWYTOWE SZTORCOWE

Najpopularniejszym rozwiązaniem są baterie tzw. jednouchwytowe. Wyposażone są w uchwyt, za pomocą którego uruchamia się strumień wody, reguluje siłę strumienia i temperaturę płynącej wody.

 

Baterie tego typu wyposażone są w dwa wężyki, które podłącza się do zaworków montowanych na ścianie. Dlatego oprócz baterii należy kupić 2 zaworki, jeden do zimnej i drugi do gorącej wody. Uwaga, to jest bardzo ważne, zaprojektowanie szafki podumywalkowej np. z szufladami wymaga sprawdzenia, czy zaworki wraz z wężykami i syfonem umywalkowym nie będą kolidowały z elementami szafki.

Co powinniśmy wiedzieć o bateriach umywalkowych:

  • Czy jest to bateria z zestawem odpływowym, tzn. z korkiem do umywalki plus pocięgło łączące korek z baterią, czy bez niego? Baterie z zestawem odpływowym stosujemy z umywalkami z przelewem, ponieważ w razie, gdy woda nie zostanie zamknięta, nadmiar ucieknie do syfonu przez przelew, nie zalewając łazienki. Te bez zestawu odpływowego najlepiej wybierać, gdy stosujemy np. korek typu klik-klak czyli otwieranie i zamykanie przez naciśnięcie korka lub korek niezamykany, który montuje się w umywalkach bez przelewu w celu zabezpieczenia przed zalaniem łazienki. Warto wybierać baterie bez zestawu odpływowego również, gdy umywalka będzie nietypowa, np. z odpływem umieszczonym niesymetrycznie.

 

  • Należy koniecznie sprawdzać, jakie są wymiary baterii i umywalki, zwłaszcza odległość od osi baterii do perlatora i wysokość umieszczenia perlatora. Najtańsze baterie umywalkowe mają te wymiary niewielkie, czego efektem jest mało miejsca na ręce pod baterią i niewygodne ich mycie. Warto tez zwrócić uwagę na kąt nachylenia perlatora, by móc oszacować, jak daleko będzie leciał strumień wody. Dlatego ważne jest zaopatrzyć się w katalogi baterii, w których zamieszczone są oprócz zdjęć rysunki wymiarowe i podstawowe informacje techniczne o produktach.

 

  • Bateria umywalkowa powinna mieć perlator. Bywają takie, które są go pozbawione, oferując np. kaskadowy strumień wody. Wygląda to ładnie, ale ma kilka wad. Perlator ma za zadanie napowietrzyć wodę i uczynić strumień miękkim. Bez niego woda rozchlapuje się poza umywalkę. Ponadto perlator powoduje, że oszczędzamy wodę, która jest niestety marnowana. Podam jeden przykład, a jest ich mnóstwo. Myjąc zęby, kto nie lubi patrzeć na spływającą z kranu wodę? Wszyscy lubimy! W tym miejscu maksymalne ograniczenie jej wypływu jest jak najbardziej zasadne.

BATERIE 2-UCHWYTOWE

INACZEJ 2-POKRĘTŁOWE,  3-OTWOROWE

 

Bardzo ładnie wyglądają, są jednak niepraktyczne. Tutaj potrzeba obu rąk, by ustawić właściwą siłę strumienia i temperaturę wody.

Baterie dwuuchwytowe stosuje się z podobnymi umywalkami, jak w przypadku baterii jednouchwytowych. Wybierając umywalkę z miejscem na montaż baterii trzeba sprawdzić, czy ma przygotowane 3 otwory na montaż baterii, może być 1 otwór wybity i dwa po bokach, które są przygotowane do wybicia. Ręczne wiercenie otworów może uszkodzić szkliwo umywalki.

Podobne, jak baterie 1-uchwytowe, mogą występować jako wersje z zestawem odpływowym lub bez. Są identycznie podłączane do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

 

BATERIE ŚCIENNE PODTYNKOWE

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są baterie podtynkowe ścienne.

Podobnie jak w bateriach sztorcowych trzeba pamiętać o sprawdzeniu długości wylewki i dokładnym przemyśleniu wysokości, na jakiej bateria ma być umieszczona. Odległość od górnej krawędzi umywalki do perlatora powinna być nie mniejsza niż 10cm, natomiast około 15 cm to przestrzeń pozwalająca wygodnie myć ręce.

Zaletą baterii podtynkowych jest doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do nich w ścianie, bez konieczności stosowania zaworków kątowych do baterii.

Wadą jest cena. Baterie podtynkowe są zawsze droższe od baterii sztorcowych z tej samej kolekcji. Wynika to przede wszystkim z konieczności zakupu  elementu podtynkowego.

 

Wkrótce specjalnie dla Was artykuł o bateriach wannowych i prysznicowych.

 

Wszystkiego Niesztampowego?

Opublikowany woznaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *